Кметовете на Шумен, Търговище, Разград, Нови пазар, Попово и Лозница ще търсят съдействието на държавата за доизграждането на водоснабдителната система „Дунав”. Те ще изпратят искане до Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на околната среда и водите за завършване на този крупен инфраструктурен проект, който ще осигури водоснабдяване на всички населени места.
Около това решение са се обединили кметовете на шестте общини днес по време на работна среща в Попово, съобщиха от пресцентъра на община Шумен.
Причина за провеждането й е трайната тенденция към засушаване, намаляването на водните количества в язовир „Тича“, непрекъснатите аварии по довеждащия водопровод и силното редуциране на капацитетите на останалите водоизточници.
В срещата е участвала инж. Стефка Божанова – един от проектантите на Водоснабдителната система „Дунав”, която е представила характеристиките и особеностите на системата, нейните предимства и недостатъци, основните проблеми при експлоатацията и поддръжката й.
Управителят на „Водоснабдяване – Дунав” инж. Стоян Иванов е подчертал, че основните предимства на системата са водоизточниците със сравнително постоянен дебит, който достига 200 л/сек. и не се влияе от засушавания и други климатични промени, както и добрите питейни качества на водата, която има необходимост единствено от дезинфекция.
Според него е необходимо да се направят задълбочени технико-икономически проучвания и да се даде експертна оценка след задълбочен анализ на екип от специалисти дали дострояването и експлоатацията на Водоснабдителна система „Дунав” е целесъобразно. Инж. Иванов смята, че системата може да предостави вода с конкурентна себестойност спрямо местните водоизточници, ако работи с оптимален капацитет и се направи оптимизация, рехабилитация и доизграждане на системата.
Кметовете на общините са се обединили около идеята, че възстановяване на водоподаването през съществуващите участъци на система „Дунав”, съчетано със скоростното цялостно завършване на първоначалния проект, ще даде едно трайно и устойчиво решение на всички въпроси, свързани с водоснабдяването на населените места. В същото време пълното натоварване на тази водопреносната мрежа ще даде възможност и за оптимизация на цените към крайните потребители, съчетано с възможност за централизиран контрол върху качеството на питейната вода.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Имам въпрос: Кой е упълномощил кмета да взема решения за цялостното водоснабдяване на Шумен?
Питам, защото ако е имал лични правомощия да решава, значи е персонално виновен за състоянието сега. Значи също и , че сформираната асоциация към областната управа е за харчене на държавни пари.
От новата му инициатива произтича въпрос за умишлено бездействие.
Дедо
По байтошово време имаше приект за канал от Русе до Варна...ТУЙ НЯЩО ВЪЗМОЖНО Е!
Анонимен
Дунавска вода без пр станция!?!?! От 10 държави мръсотията идва тук! Я си такивайте майката. Искаме вода от Ч Море с осмоза, както е вечв дори в Испания! За арабите и и израел са така от 60 г . За 300 хил души станцията струва 100 млн дилара. Нищо не е и приключваме с драмата вода от язовир и ше вали или не! Морето е вечно
Анонимен
А откъде според вас пият вода крайдунавските градове? Сигурно от Витоша?
Кмете
Къде отиде предизборното обещание за нов водопровод от язовир Тича ! Пак предизборен кьорфишек ! А и Дунава не е гаранция, че винаги ще е пълен ! Нали помним преди години ,как нивото беше паднало в критични стойности ! А и толкова много градове на клона ! Ще има ли вода за всички ! Три пъти мерете, един път режете !
Скоро
Викам да не бързаме още за ЧМоре защото то само ще доди до нас скоро. Като станем пристанищен град и ще се осоляваме и ще поливаме.
Анонимен
Любомир Христов започва да прилича на Красимир Костов по широкия полет на фантазията си. За сметка на все още тук оцелелите.
Анонимен
Наистина, откъде черпят вода крайдунавските градове и какви последици?
Свищов е на Дунав, нали? Откъде идва новият (НЕФУНКЦИОНИРАЩ заради лошо качество) довеждащ водопровод? АЕЦ "Козлодуй" каква вода черпи и къде отива след ползване?
Колко риба вирее в Дунав?
Анонимен
Един ден историята ще "ни" съди за глупостите правим и допускаме да бъдат направени. Следващите поколения да му мислят ..заради безумието на настоящите.