Град Шумен няма да ползва система "Дунав" за основно водоснабдяване, а за резервно.
Това стана ясно на пресконференция днес в сградата на община Шумен. На нея кметът на общината Любомир Христов, заместникът му Боян Тодоров и инж. Петър Кръстев говориха за евентуалното завършване на системата и изграждането на тръби до Шумен във връзка с вчерашната среща на 6 кмета на общини от Североизтока.
"Искам дебело да подчертая, че това ще бъде алтернативно водозахранване. Да не останат гражданите на Шумен с впечатление, че ще спре изграждането на довеждащия водопровод от язовир "Тича" и изграждането на пречиствателната станция. Ние трябва да имаме алтернативно захранване. Не е изключен вариантът за старите кладенци, на които ще направим обследване, както беше гласувано на общинска сесия, и ще видим на базата на експертно решение кой от вариантите ще бъде използван за алтернативно захранване", каза кметът Христов.
Инж. Петър Кръстев, сега на 79 години, е един от строителите на система Дунав. Той обясни, че тръбопроводът е достигнал до търговищкото село Буховци, когато са дошли промените от 1989-та и е работата била спряна.
Според инж. Кръстев положените преди повече от 30 години тръби са годни за употреба и са в добро състояние. Той беше категоричен, че водата от система "Дунав" е добра за пиене и без пречиствателна станция.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Нещо им нямам доверие на тези. Намирисва ми на поредната далавера.
Анонимен
Що не му донесем на Хари една бутилка вода от Дунава, да видим дали ще пие от нея?
Анонимен
И какво излиза? Мисирките са виновни, че кметЯ не бил разбран, не било от Дунава, а от система "Дунав". Не било от реката, а от кладенци. Оттам по тръби? Или пак не е така?
Защото на мен ми се чини, че има села в близкото Лудогорие, които черпят вода от дълбоки- предълбоки кладенци и пак е суша.
Не ми изглежда читава тая дейност. Свише наредили явно да се търсят алтернативни източници. И се вярват, че всичко ще се финансира. Да припомним, че един Омуртаг е във водна криза отдавна, не му обръщаха внимание. Има и други съвсем закъсали селища. На какво основание нашИО кмет си вЕрва, че точно тук всяка фантазия ще се финансира. Още: И да дойде вода отнякъде, ако водопроводът в самия град е с дупки, резултатът ще е минимален.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Тя системата дълбоки сондажи в Мътница работеща и измислена за резерва на града и разказаха играта под управлението на Дамянов. Сега ще търсим топлата вода от дунав. Ако кладенците в мътница работеха Града нямаше да разбира изобщо заавариите по сегашния довеждащ водопровод. Система мътница може да доставя 600 литра в секунда сондажна вода от 600 метра дълбочина кристално чиста без пречиствателна станция.Нищо когато язовира свирши Бойко ще я възстанови не за 10 а за 30 милиона.
АнонименПешо
Във Преславски балкан, има идеялна подземна река, виште я и от там да се докара до Шумен. То на хора ако казвам, то трябва да ме чуят и да вземат пресарце балканската вода, пред останалите. Има машини, багетисти ще я открият, а и стари хора са я видя ли във балкана.
Анонимен
Колега го написа на още на първата страмоца с коментарите, водата НЕ Е от река Дунав, ама май има доста чукчи-писатели. Ето от сайта на Водоснабдяване - Разград:
"За осъществяване на дейността водоснабдяване дружеството поддържа и експлоатира 98 бр. помпени станции и 248 бр. водоизточници: каптажи, дренажи, шахтови кладенци, тръбни кладенци и шахтови кладенци тип “Раней”. Водоснабдителна система “Дунав” – I етап за 1500 л/с е въведена в експлоатация до град Разград в края на 1986 година. Тя е част от водоснабдителна система “Североизточна България” – една от най-големите и най-сложните в страната. В експлоатация са седем кладенци “Раней”, чрез които могат да се осигурят 1500 л/с питейна вода. Водоподаването се осъществява чрез 5 помпени станции по главната магистрала за град Разград във водоем 40000 м3 и чрез отклонение от главната магистрала за град Попово и град Лозница. С въвеждането на система “Дунав” в експлоатация е сложен край на режимното водоподаване за град Разград. На територията на 82-те населени места вътрешната и външната водопроводна мрежа, чрез която се осъществява снабдяването на населените места с вода, е с обща дължина 1700 км. Общият обем на резервираните водни количества е около 100000м3, резервиран в 192 бр. водоеми, от които 1 бр. с обем 40000м3 за град Разград."
прозд
Не пък съм колега. Гледам картинки. На картинките има рисунки. Рисунките са с едни чертички, които започват от едни заврънтулки горе. Викам си , тез заврънтулки са до голямата рЯка. Шъ да съ машинарийки нЕкакви. Надоле черичките стават все по-тънки. И са свързани. Туй требОва да е пътьо за вОдата. Е, все до индустриалнИО парк шъ я докарат. Барем за братята селяни да има. К'ви домати ставаха навремето! Па и на манган ша навикним, кат требе. В чърчавето от пласмаса - олово, во ввОдата -мънино манган. Шъ оцилейм,
Анонимен
Колкото повече информация се пише, толкова повече въпроси изникват. Прочетох апотеоза за водоснабдяването на Разград. Прочетох също и какво количество поема града. Можем да го сравним с мижавите 200 л , които щяло да стигат до Шумен. В цифровата справка не намерих данни за състава на водата. Ако там няма манган, не значи, че по на юг в каптажите няма. Хубаво е да си спомним също, че американците искаха да добиват шистов газ в Лудогорието и Добруджа. Т. е. има сериозни залежи. Значи всички дълбоки сондажи са потенциално опасни.