Броят на антарктическите пингвини в някои колонии в Западна Антарктида е намалял със 77%, откакто са преброявани през 70-те години на миналия век, съобщиха учени, изследващи въздействието на климатичните промени върху този отдалечен район, цитирани от Ройтерс.

Антарктическите пингвини обитават острови и тихоокеанското и антарктическо крайбрежие на ледения континент. Те се хранят с крил.

Намаляването на броя на пингвините е определено драматично", казва Стив Форест, биолог, присъединил се към експедицията на американския Североизточен университет и университета в Стоуни Брук.

"Нещо се случва с фундаменталните градивни части на хранителната верига тук. Храната е по-малко и това намалява броя на птиците в популациите все повече и повече. Въпросът е дали това ще продължи."

Научната експедиция е организирана с два кораба на "Грийнпийс" до Западна Антарктида от 5 януари до 8 февруари. Учените са правили наблюденията лично и с дронове, за да оценят мащаба на пораженията.

Броят на антарктическите пингвини в един от основните им хабитата - о-в Елефант, е намалял с 60% от предишното им преброяване през 1971 г. Сега развъждащите се двойки са по-малко от 53 000.

Макар и роля да имат няколко фактора, всичките данни, с които разполагаме, насочват, че промените, които наблюдаваме, се дължат на климата", казва Хедър Линч от университета в Стоуни Брук.

Световната метеорологична организация заяви миналата седмица, че изследователска база в Антарктида е отчела най-високата температура за целия континент - 18,3 градуса по Целзий (64,94 градуса по Фаренхайт) - глобалното затопляне причинява увеличаване на топенето на ледените покривки около южния полюс.

Грийнпийс призовава Организацията на обединените нации да поеме ангажимент за опазване на 30% от световните океани до 2030 г., цел, която се изисква от учени и правителства, необходим за спиране на щетите, причинени от вредни човешки дейности.

'Мисля, че сме готови да загубим голяма част от това, което обичаме ... като пингвините от остров Елефант, но мисля, че в крайна сметка това е в какъв свят искаме да живеем?" Това казва за Ройтерс Фрида Бенгтсон от Грийнпийс.

"Нашите океани са изключително важни за регулиране на глобалния ни климат."

Дневник