Заводът за производство на пелети от битови отпадъци, който ще се строи край "Дивдядово", няма да изпуска никакви вредни газове в атмосферата. В него също така няма да се извършва горене.
Това декларираха пред журналисти тримата собственици на “Състейнабъл енерджи пелет плант пропърти мениджмънт-Шумен” ООД Клаус Дитер Вагенбренер, Михаел Кабурек и Велин Дракалиев. Тримата разговаряха с журналисти в сградата на общината днес - ден преди насрочената за утре среща с гражданите на Шумен.
"Дошли сме да решаваме проблеми, а не да създаваме нови. Ние ви предлагаме най-добрата технология в света, която щади природата и ще бъде абсолютно безопасна", каза Дракалиев.
Той говори подробно за иновативната система, която ще се приложи в завода, по която към момента работят около 20 предприятия в света - основно в Латинска Америка, но и в Швеция.
Металите първо ще бъдат отделяни от отпадъците и предавани за рециклиране. Високоенергийните пелети, които ще се произвеждат от сметта, няма да се изгарят на територията на община Шумен. Фирмата смята да ги продава на ТЕЦ-ове и заводи за цимент. Отпадният продукт при производството им ще бъде от типа на гипса и може да се използва в пътното строителство. Ще се отделя и вода с качеството на дъждовната, обясни Дракалиев. Той подчерта, че комин заводът няма да има и вредни газове в атмосферата няма да се изпускат.
За суровина заводът ще ползва само отпадъка на сметището край "Дивдядово". "Няма да има никаква Италия, ще се използват само тукашните отпадъци - 105 хил. тона годишно", каза Дракаллиев.
Инвестицията ще бъде в размер на 30 млн. евро. При строителството, за около година, ще бъдат заети около 250 работници, а после в предприятието ще бъдат назначени на работа 25 души.
Инвеститорите прожектираха днес кратък филм за технологията на производство.
ШУМ.БГ
Коментари
До varq
Ти и като комин да го имаше пак ще си същатапу тка.
Анонимен
ЛЪЖАТ НЕ ИМ ВЯРВАЙТЕ. ТОВА СА ИДИОТИ КОИТО ИСКАТ ДА ВИ ТРОВЯТ ! ЗАЩО ЗАТВОРИХА ЗАВОДИТЕ С ХИЛЯДИ РАБОТНИ МЕСТА И СЕГА ЛЪЖАТ ! ЗАЩО ВНЕСОХА БОКЛУЦИТЕ НА ЕВРОПА ? ХОРА НЕ ИМ ВЯРВАЙТЕ !
Анонимен
Завода за боклук на гр. Бон в Германия е в центъра на града. Защо не направят този завод в сградата на Общината
Представете си
"Основно в Латинска Америка, но и в Швеция". Сега и в Шумен. Гордо ми звучи някак си, да фана байряка ли, нещо друго ли. Не стигат дървата и кюмюра, дето ни опушваха през зимата, сега и фабрика целогодишно. Де го Ревизоро
Гражданин
Едва ли ще има полза обясняването при Дивдядовските комунисти. Те просто са против всичко, ако се реши да не се прави завод за отпадъци те ще вдигнат аларма защо няма да се прави.
Dessca
Защо има само хейтърски постове ли? Защото всички умни са много работещи и нямат време да обясняват на мързеливците, че първо трябва да съберат информация, а после да мислят за рак, малформации на плода и т.н....
Заводи за боклук трябва да има навсякъде. И на мен не ми харесваше миризмата на прасета, ама не умрях. Тук ви казват, че предприятието е малко и свръхмодерно, и 25 души едва-завършили 8 клас ще получават заплата, която е 610лв в мин.си вариант, ама някой иска да каже не. Щото само като пише казва не, като дойде жена му/майка му - слушка.
Бисер
Взеха ни за бананова държава. Ако е толкова ефективно производството, що не отидат в София, Пловдив, Бургас?... Гербаджийските общини. Това правителство отрови България. С 25 работни места ще прави трудова заетост... Смешен си Хари Потър! Протестите продължават-
Loveca_
мбал Шумен НЕ стават за НИЩО.
Анонимен
Ако този завод може да се справи слетящите нвсякъде стиропори, найлони, листа, клони и т.н., аз лично ще организирам 10 човека на надник всяка събота, за да се събере всичката мизерия от ншия град и веднъж за винаги да се изчисти. Сега 10% от боклука депониран на сметището излиза от него още докато разтоварва камиона. и това не е въпрос на умен кмет, зам кмет, работници и т.н. При депонирането е така и нямам как да е по друг начин.
Правете завода и не слушайте разни пишлемета дто се борят за 5 минути слава.
Дивдядовчани са най-потърпевши от сметиштето и те трябва да са пъвите, които да подкрепят решението на проблема.