63 паралелки за прием в осми клас планират да разкрият в Шуменско за учебната 2020/2021 г. Завършващите седмокласници през тази година са 1453. План-приемът трябва да се реализира в 34-те училища в областта, като 8 от тях са обединени.
Тенденцията при приема на осмокласници за тази и миналите учебни години представи днес на заседание на Постоянната комисия по заетостта към областна управа старши експертът в Регионалното управление на образованието Николай Русев.
„В години броят на паралелките, които планираме намалява, но реализацията им е приблизително еднаква или 61 или 62 паралелки. През тази година за първи път МОН определя прогнозни стойности при държавния план-прием за всяка една областите За Шуменска област това е 62 паралелки. Ние предлагаме 63, които ще трябва да защитим. Ако не успеем ще отпадне една паралелка в градско училище в Шумен“, обясни Русев.
Той изнесе данни за планирани и реализирани паралелки през предходните три години. През учебната 2017/2018 са планирани 71 паралелки с максимален брой места 1846, реализирани са 61 паралелки с 1353 осмокласници. За следващата учебна година са планирани 70 паралелки с 1820 места, реализирани са 62 паралелки с 1275 ученици. През миналата година са планирани 65 паралелки при 1416 седмокласници, които е трябвало да завършат. Реализирани са 61 паралелки с 1356 осмокласници.
От предлаганите за сформиране паралелки за новата учебна година 28 са професионалните паралелки с 5-годишен срок на обучение, като 22 от тях са в професионални гимназии във Велики Преслав, Нови пазар и Шумен, 6 са в средни училища. 3 са професионалните с 3 годишен срок на обучение, които се планират в обединени училища.
„Учениците могат да избират между 41 комбинации от професии и специалности. Реално изборът е по-голям от броя на паралелките“, допълни Николай Русев.
32 са планираните профилирани паралелки, като 27 от тях са с обучение от 5 години, 5 са 3-годишен срок на обучение Може да се избира между 13 комбинации от профил и профилиращи предмети.
Друг факт, който съобщи Русев е, че в две общини от областта – Велики Преслав и Шумен в училищата са записани по-голям брой осмокласници, отколкото са завършили седми клас. „При другите общини процентът на записаните ученици в 8 клас е по-малък от тези, които са завършили седми клас. Тези общини са донори на ученици за училищата предимно в град Шумен. Във Велики Преслав водят друга политика и привличат ученици и от други области“, каза още Николай Русев.
ШУМ.БГ
Коментари
Вилин Шери
Добре ли се справих на български, а?
ЕР
Само да отпусните нова паралелка на СУ" Сава Доброплодни" ще Ви е.а майката.
Анонимен
Щот им се плаща освен за всеки ученик и за паларелка и затова надуват бройката. И накрая резултатите от матурите плачевни. Ач кюпеци. На търговски дружества обърнаха училищата, и даже по зле защото постъпленията им не се определят от резултатите.
Анонимен
увеличете помощите на циганите тройно че да имат сили да правят деца по често за да се пълнят и класните стаи
Ширин Вели
Моят български език е от бъдещето. Така ще се говори в Шумен и околиите след 30-50-години. Учете и Вие. Ха-ха.
Вилин Шери
Аааааа ромалеее, ааааа джавалеееее. Трайко Симеонов е най-доброто гербажийско школо
Анонимен
да не говорим че като им дадат диплом за завършено средно образование не могат и името си да напишат без правописни грешки
кютюк
циганска работа!!!!
Анонимен
Толкова недоволни и никой от тях не успя да напише изречение без грешка!?