Отменя се концертът „Памет българска“, включен в празничната програма на Шумен за Трети март, утре. Той трябваше да бъде представен на сцената в Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщиха от пресцентъра на общината.
Промяната се налага поради усложнената епидемична обстановка и препоръката на РЗИ – Шумен, както за прекратяване на учебните занятия в областта до 6 март, така и за струпването на много хора на едно място в затворено пространство.
Всички останали събития, включени в празничната програма за Трети март, ще се състоят в часовете, в които са обявени предварително.
В 11.00 ч. шуменци ще се хванат на голямото българско хоро на площада пред ДКТ „Васил Друмев“ заедно с танцьорите от НЧ „Асен Златаров-1872“ и различни непрофесионални танцови групи.
Отбелязването на Националния празник ще започне в 10.00 часа в храма „Свето Възнесение Господне“, където ще бъдат отслужени заупокойна молитва за загиналите воини и опълченци за Освобождението на България и молебен за здраве. По-рано през деня от 9.00 часа ще бъдат поднесени венци и цветя от училища, читалища и кметства пред паметници на загиналите герои за Освобождението в Шумен, както и в селата Градище, Белокопитово и Панайот Волов.
В 18.30 часа на площад „Кристал“ пред Паметника на загиналите във войните шуменци ще започне тържествената вечерна заря-проверка, където слово за националния празник ще произнесе деканът на Факултета „Артилерия, ПВО и КИС“ полк. Дилян Димитров.
Организацията по тържественото честване е на Община Шумен, Факултетът „Артилерия, ПВО и КИС“ към НВУ „Васил Левски“ и Шуменският военен гарнизон.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
БЕЗРОДНИЦИ ГЕРБАДЖИЙСКИ,ЗАЩО НАПРАВО НЕ ЗАЛИЧИТЕ ДАТАТА 3 МАРТ ОТ БЪЛГАРСКАТА НИ ИСТОРИЯ.
УВАЖАЕМА
АКО ИМАШЕ ДАЛАВЕРА ЗА ТРЕТИ МАРТ ГЕРБ ЩЯХА ДА СА ПЪРВИ
Петър
Президента правилно каза, че на Шипка щамът е по-опасен от софийският. Явно и шуменският щам е по-опасен от шипченският.
Не е лошо да знаем:
Денят на Освобождението на България е националният празник на България от 1991 г. Празникът на Освобождението на България - 3 март, за пръв път се чества във Велико Търново на 19 февруари (3 март н. с.) 1879 г. Две години след Освобождението - през 1880 г., 3 март се чества в София като Ден на възшествието на престола на император Александър II. От 1888 г. празникът започва да се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество. След 9 септември 1944 г. празникът спира да се отбелязва като официален и е обявен за шовинистичен. Той започва отново да се отбелязва всяка година, с решение на Политбюро на ЦК на БКП от 1978 г.
Да ама НЕ
За байряма ще видим дали ще затворят границата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Захари Стоянов:
"...И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка! Мълчете и не говорете, защото и природните стихии ще да въстанат и протестират срещу подобно едно престъпление!"
Анонимен
Стефан Стамболов:
"...Ако русите проляха кръв, и ние не проляхме вода. Стомилионна Русия изгуби 40 000 войници и два милиарда лева. За избитите си синове те взеха Бесарабия и цяла област в Азия, а за изхарчените рубли те взеха тройно военно обезщетение от Турция, за окупацията те взеха и от нас двадесет милиона.
А ние? От три милиона народ ние дадохме жертва сто хиляди души; опустошенията и пепелищата погълнаха цели натрупвания от векове, чиято стойност надминава десет милиарда.
И какво получихме? Отечеството ни – разделено на пет части и раздадено по милост на различни държави. И още – едно натрупано опекунство, което ни души всеки час, което ни спъва на всяка стъпка. "