Обществените посредници на общините София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Казанлък, Кърджали, Благоевград, Кюстендил, Елин Пелин, Земен и Омуртаг се събраха в Шумен на първата си за годината работна среща. Омбудсманите са в града по покана на местния обществен посредник Иван Капралов.

„Тази среща в Шумен ще мине под един знак и той се нарича партньорство. На тези срещи ние обменяме мисли и опит как върви институциите, какви случаи решаваме с гражданите. Но една от другите основани задачи на нашата мрежа е да можем да разширяваме контактите си с други организации. С някои успяваме, с други не. Партньорството между различните правозащитни институции и организации е в полза на гражданите за ефективната защита на техните права и законни интереси. То е от полза и на българската съдебна система“. С тези думи Иван Капралов даде началото на срещата на мрежата от обществени посредници в Република България.

Работната среща започна с първото в страната представяне на новата обществена е-платформа „Моето право.бг“ с електронен адрес http://moetopravo.bg/.

„Това е първото представяне на тази електронна платформа. От тук нататък ние започваме информационна кампания и ще представим този сайт на различни гилдии – нотариуси, адвокати, съдия-изпълнители. В тази платформа своето място имат и обществените посредници и вие ще може да видите къде е то“, добави Иван Капралов.

Обществената е-платформа „Моето право.бг“ е разработена от СНЦ „Демократично сдружение Искам да знам“ (Шумен) и Фондация „Отворена врата“ (Перник).

„Надявам се да приемете тази платформа като място за обмен на информация, която е полезна и значима, както за гражданите, така и за професионалистите в сферата на правната система. Трудно е да се съберат на едно място граждани и професионалисти, защото говорят на различни езици.  Ние целим с тази платформа да предоставим на гражданите  информация, за да могат те да се ориентират в работата на цялата правна система и да могат да повишат правната си култура. В платформата ще се води диалог между хората, които търсят правата си и професионалистите, които могат да им помогнат за това“, обясни идеята на е-платформата Галина Минчева от СНЦ „Демократично сдружение Искам да знам“.

В платформата е поднесена безплатно правна информация, възможните способи за защита на правата на хората и техните законни интереси, както и надеждни контакти с различни правозащитни институции и организации. В нея гражданите ще могат да намерят и първоначални насоки за решаване на правен проблем, а чрез форума в платформата ще могат и да обсъждат казуси и начините за решаването им.

Пред обществените посредници юристът Калин Славов представи в детайли платформата, която вече е активна в интернет пространството. В процеса на работа участниците в срещата разгледаха различни възможности за алтернативно разрешаване на спорове, за извънсъдебни способи за защита на правата на гражданите, както и ролята на институцията на омбудсмана при разрешаване на проблеми, засягащи хората.

ШУМ.БГ