Обществените посредници на общините София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Казанлък, Кърджали, Благоевград, Кюстендил, Елин Пелин, Земен и Омуртаг се събраха в Шумен на първата си за годината работна среща. Омбудсманите са в града по покана на местния обществен посредник Иван Капралов.
„Тази среща в Шумен ще мине под един знак и той се нарича партньорство. На тези срещи ние обменяме мисли и опит как върви институциите, какви случаи решаваме с гражданите. Но една от другите основани задачи на нашата мрежа е да можем да разширяваме контактите си с други организации. С някои успяваме, с други не. Партньорството между различните правозащитни институции и организации е в полза на гражданите за ефективната защита на техните права и законни интереси. То е от полза и на българската съдебна система“. С тези думи Иван Капралов даде началото на срещата на мрежата от обществени посредници в Република България.
Работната среща започна с първото в страната представяне на новата обществена е-платформа „Моето право.бг“ с електронен адрес http://moetopravo.bg/.
„Това е първото представяне на тази електронна платформа. От тук нататък ние започваме информационна кампания и ще представим този сайт на различни гилдии – нотариуси, адвокати, съдия-изпълнители. В тази платформа своето място имат и обществените посредници и вие ще може да видите къде е то“, добави Иван Капралов.
Обществената е-платформа „Моето право.бг“ е разработена от СНЦ „Демократично сдружение Искам да знам“ (Шумен) и Фондация „Отворена врата“ (Перник).
„Надявам се да приемете тази платформа като място за обмен на информация, която е полезна и значима, както за гражданите, така и за професионалистите в сферата на правната система. Трудно е да се съберат на едно място граждани и професионалисти, защото говорят на различни езици. Ние целим с тази платформа да предоставим на гражданите информация, за да могат те да се ориентират в работата на цялата правна система и да могат да повишат правната си култура. В платформата ще се води диалог между хората, които търсят правата си и професионалистите, които могат да им помогнат за това“, обясни идеята на е-платформата Галина Минчева от СНЦ „Демократично сдружение Искам да знам“.
В платформата е поднесена безплатно правна информация, възможните способи за защита на правата на хората и техните законни интереси, както и надеждни контакти с различни правозащитни институции и организации. В нея гражданите ще могат да намерят и първоначални насоки за решаване на правен проблем, а чрез форума в платформата ще могат и да обсъждат казуси и начините за решаването им.
Пред обществените посредници юристът Калин Славов представи в детайли платформата, която вече е активна в интернет пространството. В процеса на работа участниците в срещата разгледаха различни възможности за алтернативно разрешаване на спорове, за извънсъдебни способи за защита на правата на гражданите, както и ролята на институцията на омбудсмана при разрешаване на проблеми, засягащи хората.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Срещата на обществените посредници е добра идея, но що за "странно партньорство" с въпросната електронна платформа.
Вече е дразнещо разни "хора" с разни "идеали" да се занимават с несвойствена работа. Вижте само какви суми прибират тъй нар. НПО по съответните програми!! Лично за мен е безобразие.
Анонимен
вярно е но то се превърна в професия на някой хора на днешно време в България , да крадат законно
Анонимен
Защо не изпълнявате препоръките на оперативния щаб? Или сте толкова дебелокожи че нищо не ви лови.
Анонимен
Загубих доста време и посетих въпросната обществена електронна платформа! Извода: няма такова разхищение на парични средства за пълни безмислици. Доклад за Шумен на забележете 57 стр. без каквото и да е практическо съдържание!! Финансирането е забележете-91 514,71 лв. (е как го изчислиха), като 85 % са от Европеийски социален фонд, а 15 съфинансиране от Националния бюджет.
Не искам да ги знам
Закривай "Искам да знам" - третостепенни еврочиновници!!!
Шуменец
Е, какво се чудите, че докладът е 57 страници, а в него няма нищо конкретно. Капралов е най-добър в това. Говори 2 часа и накрая абсолютно нищо не е казал. Сега се натиска да променят наредбата, за да може да се кандидатира отново, защото няма такава сладка "работа". Даже и плаши, че можело общината да остане без обществен посредник. И като остане, какво от това! Един хрантутник по-малко.
Анонимен
Кога ще пръскат против кърлежи там.
Анонимен
цитирам: "Проектът цели повишаване на гражданския контрол върху реформата в съдебната система и нарастване на броя на активно включените НПО в този процес. За постигането на тази цел е необходимо разработване на обществена електронна платформа (ОЕП) в помощ на гражданите, правораздавателните органи и организациите, работещи в системата на съдебната власт. Така от една страна ще бъде активизиран обществения
диалог за по-достъпна и прозрачна съдебна система, и ще бъдат повишени доверието и обществената подкрепа за провежданите реформи в системата на съда. За нуждите на разработването на ОЕП в периода: 03 юни – 31 юли 2019г. на територията на градовете Шумен и Перник бе проведено анкетно проучване, чиято цел бе да се съберат и анализират мнения на граждани и на професионалисти от правозащитни организации и институции, които да дадат своите предложения за съдържанието, вида и функционалностите на ОЕП" ........и т.н.
Наистина няма такава държава и общество, което има или по-точно няма никаква точка на търпимост за такива измишльотини да се разходват парични средства. Не мога да си намеря място от безсилие да се борим срещу псевдо демокрацията и в частност, напълно ненужните НПО.
Световно неизвестни лица стоян за този и много други проекти, но........виждате какви пари се усвояват. Пълна трагедия сме. Още повече, че и съдебната система го позволява и дори се мъчи и тя да извлича дивиденти от въпросната инициатива, вместо да вземе и свърши това, което и е мвенено като основно задължение!!