Шуменският университет "Епископ Константин Преславски" повишава семестриалните такси за новоприети студенти. Ръстът за различните специалности е между 9 и 43 процента.
Предложението за увеличението е одобрено от Министерството на образованието и науката и вече е внесено в Министерски съвет.
Увеличенията важат само за първокурсниците. Постъпилите на обучение през предходни години ще плащат на старите цени.
"Шуменският университет е единственият в България, в който таксите не са променяни през последните 10 години. За това време минималната работна заплата скочи от 260 на 610 лева. Сами разбирате, че задържахме цените твърде дълго, а и увеличението не е толкова голямо. Цените пак остават едни от ниските, спрямо другите университети в страната", каза ректорът на ШУ проф. Георги Колев.
Най-сериозен е скокът при специалностите "Педагогика" и "Педагогика на обучението по...", за които семестърът се вдига от 175 лв. на 250 лв., или 42,85%.
Филологическите специалности, както и "История и археология", "Религия и теология", "Физически науки", "Химически науки", "Обществени комуникации и информационни технологии", "Математика" поскъпват от 250 на 300 лв.
Специалностите "Икономика" и "Туризъм" се повишават от 175 на 240 лв., а "Информатика и компютърни науки" и "Комуникационна и компютърна техника" се вдигат от 275 на 340 лв.
Най-високи семестриални такси - 360 лв., ще плащат студентите по "Биологически науки", "Растителна защита" и "Национална сигурност". Досега таксите им бяха съответно 300, 330 и 300 лв.
Запазва се цената само на специалност "Общо инженерство", която е 340 лв. за семестър.
Промяна има и в таксите за кандидатстване за учебната 2020/2021 г. Те стават 50 лв. за първи изпит и 30 лв. за всеки следващ. Такса за участие в кандидатстудентска кампания и класиране с признаване на оценка от държавен зрелостен изпит става 50 лв.
От тази година Шуменският университет е с оценка 9,12 при институционалната акредитация. Това му дава право да осъществява международни обучения и да издава дипломи съвместно с чуждестранни университети.
ШУМ.БГ
Коментари
селянин
Вместо 1 агне, таксата ( рушвета) - 2 агнета!
Анонимен
Оценка 9,12 при институционалната акредитация. Това му дава право да осъществява международни обучения и да издава дипломи съвместно с чуждестранни университети. Моля? Че, това никога не е било предпоставка за разходките на преподавателите в слънчева Испания, пардон, обучението им в чужбина. За дипломите да не говорим, дуалното обучение не се е признавало никога!
Иначе, не се наядохте...
среден
То е ясно, че висшето е " фасулска работа", по-лесно от средно образованое. Но кажете ми, кой казва на пенсионерите- да си стоят у дома, аман от техните плащания " на време", по опашкиХем не се къшят често, хем се тикат често. Кой, кой ще ги възпре, издавайте закони!
ЯШКО
СТИГА С ТЕЗ АГНЕТА БЕ-ПРОФЕСОРИТЕ ЩЕ СТАНАТ ОВЧАРИ!
Анонимен
Много злобни хора са това шуменци. Аз съм възпитаник на ШУ и работя в Университет в чужбина и заплатата ми е 7 000 долара на месец. Умрете злобари.
Shumen SS
На базата на какво БЕ ЕФЕНДИ ?
Анонимен
Да спрат съкращенията в общината
Анонимен
Университет пфф друг път, на нищо не учат студентите. По симпатии пишат оценки на красавците с празни глави, а тези които учат ги спъват защото не са с токчета. Абе българи... По целия свят където и да отиде българина манталитета си остава същия.
Анонимен
Затваряй ! Продавахте дипломи на килограм . Няма нужда от вас . Срамуваме се от вас !!!