Симоне Мела дори и не си е представял, че светофар ще определя кога може да ползва тоалетната в цеха, където работи. Но светът след атаката на коронавируса ще се пълни с подобни прояви на "новото нормално".

Мела поне е късметлия, че има работа - едва 200 от 800 служители на ISA са се върнали в предприятието в италианския район Умбрия. Тук се произвеждат хладилни витрини за барове, ресторанти и супермаркети.


Подновяването на работа става стъпка по стъпка и с комбинация на решения, простиращи се нов ред до модерни технологии.

Сигнални ленти, залепени на пода, например, очертават коридори за движение и размера на работното пространство.

Светофарна система до тоалетните показва дали е безопасно да се ползват. При влизане се включва червена светлина, при излизане - зелена, а междувременно жълта сигнализира да се изчака на разстояние или изобщо да не се потегля към тази зона, за да се ограничат контактите.

Използва се високо технологична стратегия SWAT (съкращение от System Workers Advance Tracing), при която служителят сканира приложение на смартфона си и си окачва малко по-голям от обичайното чип на работните дрехи. Чипът е индивидуален, но не е обозначен с името, а само с номер.

Телефонът вибрира, когато чипът засече прекалено малко разстояние с друг работник и същевременно изпраща сигнал в компютърна база данни, когато двама се задържат на разстояние под метър и половина за повече от 15 секунди.


"Сигурни сме, че това не е устройство, което ни шпионира. То просто поддържа безопасна дистанция и докладва за близки контакти", обяснява Мела. "Ако открием заразен при нас, по-лесно ще проследим какви контакти е имало лицето. Така се чувстваме по-сигурни."

Базата данни е достъпна и за представители на профсъюза, а подобна система се тества в пристанището на Антверпен.

Ръководството на ISA осъзнало, че ако иска да поднови работа, няма друг избор, освен да промени обичайните протоколи и да въведе мерки за сигурност. И това ще продължи много седмици и месеци.

Температурата на работниците се измерва при влизане в предприятието, където са премахнати въртящите се прегради, за да не ги докосват хората. Всички носят маски, ръкавици и плексигласови щитове за лице.

Между работните станции на конвейра са издигнати прегради от пластмаса, но те са от нивото на гърдите нагоре, за да могат хората да разговарят и да си подават материали и компоненти под тях.

Дневник