За първи път от обявяването на 11 май за Ден на Шумен през 2000 г. днес, 20 години по-късно, ще го отбележим различно. Няма да сме навън и да се потопим в цветната и празнична атмосфера, изпъстрена със събития, но по традиция пред сградата на общината ще се веят знамената на Европейския съюз, България и Шумен. И пак по традиция ще завършим със заря, която ще озари небето над града.
Тази година честта да издигнат знамената на България, ЕС и Шумен получиха Ивана Великова, която е първенец на випуска в профил „Изкуства, изобразително изкуство“ в СУ Сава Доброплодни“; Цветан Герасимов, възпитаник на ППМГ „Нанчо Попович“, доброволец към БЧК в Шумен и член на Общинския младежки съвет; Иван Иванов – хореограф, изтъкнат специалист в областта на фолклорното сценично изкуство, ръководител на детски ансамбъл „Детелина“, носител на Златна значка и почетен гражданин на Шумен.
Днес показваме признанието си към хората от различни области на културата и изкуството, допринесли със своя труд и успехи за развитието на града ни.
Две са предложенията тази година за удостояването с най-високото отличие на Шумен „Почетен гражданин“.
Номинациите са за: Димо Тотев Димов, роден през 1930 г. в село Кръвеник, Габровско, свързал завинаги живота си с Шумен. През 1982 той става първият директор на Комплекс „Създатели на българската държава“. След това е секретар на НЧ „Добри Войников“, а по-късно началник на Гарнизонна школа в Шумен. Димо Димов е активен изследовател на историята на Шумен и Шуменския гарнизон. На 25 април тази година Димо Димов навърши 90 години.
Втората номинация е за изтъкнатия учен проф. д-р Добрин Добрев. Проф. Добрев е роден през 1951 в град Дряново. От 1980 г. е преподавател в Шуменския университет. Доктор е на филологическите науки с дисертация на тема „Символите в българския символизъм“ (1999). От 2001 г. е професор по теория на литературата. От 2002 г. до 2007 г. е ректор на Шуменския университет.
Проф. Добрев е член на Съюза на учените в България. По номинация на международния биографичен център в Кеймбридж проф. Добрев на два пъти през 2008 и 2009 г. заема място в топ 100 на водещите преподаватели в света, а през 2009 г. е в списъка на 2000-те най-изтъкнати интелектуалци на ХХI век.
Две са и предложенията за носител на „Златна значка“: Даниел Даулов – експерт в общината и журналистът Сава Тончев.
14 са номинирани за носители на Наградата на Шумен в областта на изкуството и културата.
В раздел „Литература“ за индивидуална награда са предложени Николай Петков с книгата „Тук с Гогол“ и Мартин Спасов за книгата „Приятелят, когото нямам“.
Предложението на колективна награда е за Лора Друмева, Даниела Друмева и Мая Друмева за стихосбирката „Дракон“.
В раздел „Театър“ номинацията за индивидуална награда е за Стефания Георгиева, хореограф на спектакъла „Кукери“. Две са предложенията за колективна награда – за екипа на „Кукери“ и за колектив на ОДК, реализирал за световната премиера на „Missa pro Juventute“ за еднороден хор и оркестър на композитора Тени Бец от Словения.
В раздел „Публицистика и журналистика“ за Наградата на Шумен е номиниран проф. Николай Димков за книгата „Назад във времето“.
В раздел „Архитектура“ е предложен арх. Валерий Колев, автор на проекта на спортния комплекс в Градската градина, който бе пуснат в експлоатация миналата година.
За Наградата на Шумен в раздел „Фотография, видео кино творби“ е номиниран фотографът Иван Иванов, автор на над 100 фото изложби
В раздел „Изобразително изкуство“ индивидуалната номинация е за Ивелина Иванова за представянето й в националната изложба „Лудогорие“ и получената награда от СБХ – София. Предложението за колективна награда в този раздел е за Александър Величков, Димитър Балкански, Петър Дичев, Свилен Земеделски за изложбата им „Форми и цветове“.
В раздел „Приложни изкуства“ е номиниран Деян Евтимов за изработката на паното за историята на Шумен и кметовете на града от Освобождението да наши дни, който се намира в сградата на Община Шумен.
В раздел „Дейци на културата и дарители“ за Наградата на Шумен е предложен Ангел Минчев за цялостната му работа по създаването и утвърждаването на школата по дърворезба към ОДК.
Колективната номинация в този раздел е за екипа на РБ „Стилян Чилингиров“ за активното му участие и принос за културния живот на града.
Предстои Общинския съвет да утвърди предложенията за Почетен гражданин, носител на Наградата на Шумен в областта на културата и изкуството и носител на Златна значка. Това не бе сторено досега, заради обявеното извънредно положение и наградите на отличените ще бъдат връчени по-късно през годината.
Днес е празник. Различен, но празник. Нека му се насладим и да се поздравим.
Честит празник!
ШУМ.БГ
Коментари
Красимир Крумов
Изненадан съм от номинацията на Николай Димков в раздела за журналистите и публицистите. Аман от пенсионери, дето се натискат за втора пенсия под формата на "Наградата на Шумен"
шуменец
Проф. Добрев заслужава наградата.
Анонимен
По нищо не личи,че има празник днес
И.А.
Честит Празник на всички съграждани.
За 11. Май що нещо изписахте и ще изпищете.
Но нищо за Девети Май.
Щум Бг , излагате се Вие и излагате цяла една гилдия.
Явно се превръщате в една евтина и наведи главичка Медия.
Отразявайте новините безпристрастно и професионално.
Анонимен
Кр.Крумов, моли се на Бог и ти да достигнеш до пенсионната възраст.
знаещ
Димо Тотев Димов е военен пенсионер, дългогодишен преподавател по История на БКП.
Анонимен
да, във Военното училище
Даулов
Аз не съм достоен, да изберат друг. Благодарение на зам. кмета.
Анонимен
кмете , на площада безплатна бира и кебапче за твое здраве нямали да има