Комплекс „Създатели на българската държава“ получи статут на паметник на културата от най-ново време с национално значение.
Заповед за това е издал вчера министърът на културата Боил Банов.
С получаването на този статут община Шумен ще може да разчита на държавни средства за поддръжката и ремонтите на територията, определена като защитено недвижимо културно наследство.
Територията, която се определя като „защитена за опазване на недвижимото културно наследство“ включва площ от 842269,92 кв.м. и обхваща, освен паметника, така и площадните пространства, сгради (каса, кафе, тоалетна и др.), стълбите към паметника, водната каскада, пешеходния и автомобилен път към комплекса, паркинга и др.
На тази територия се забранява строителството, с изключение на дейности, свързани с реставрацията или консервацията на Паметника. Допускат се и дейности за експониране и социализиране на културната ценност. Забранява се по Паметника да се привнасят нови елементи и паметни знаци, както и да се огражда, като изключение се допуска само в случай на обезопасяване на части от него, но при това положение се изисква оградите да бъдат прозрачни.
Пространството около Паметника остава достъпно за провеждане на концерти, експозиции, ритуали, чествания, събирания и др., но нито едно от тези събития не трябва да застрашава опазването на културната ценност.
Заповедта на министъра на културата може да се обжалва в едномесечен срок.
По-късно от пресцентъра на общината разпространиха изявление по темата от кмета Любомир Христов.
„За нас беше много важно да има статут, който ще ни даде възможност да кандидатстваме за финансиране чрез програми за опазване на националното и световното културно наследство. Ще търсим средства както по национални, така и по европейски проекти. Досега, без статут, това беше невъзможно. Един от задължителните критерии в оценката за допустимост е паметникът да попада в категорията „национално“ или „световно“ значение, да е национална или световна културно-историческа ценност“, казва градоначалникът.
Той припомня, че за да се стигне дотук, общинската администрация е извършила огромен труд и е събрала разпиляната документация около изграждането на Паметника.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
За 24-ти май Херо Мустафа ще позволи ли честване или пак плазмодиите ще се изпокрият??!!
Анонименшекер мустафа
тича вода и риба -йок, вода за пиене и поливани и за риба -20 лв от свинския чок селям
Пффф
Тебе те гласят и се радваш, а не мене викаш глупак.
Анонимен
Този паметник грозилище е срам.
Анонимен
Отвратителен трансформър.Хорор - фентъзи.
Анонимен
Чудесна новина! А плюещите против паметника какви са Джеймс?
Джеймс: Ми п.е.д.е.р.а.с.и. сър!
Елена
ХАХАХАХА и как ще опазваме паметника? Както опазихме Тютюневите складове в Пловдив и Захарна фабрика в София? Или ще се източват пари от държавата и от даритли за превръщането на паметника в бутафрия по примера н Голямата Базилика в Плиска?
Анонимен
"На тази територия се забранява строителството, с изключение на дейности, свързани с реставрацията или консервацията на Паметника"
Дано да не бутнат Обсерваторията.
Анонимен
Да не оценяваш това което ни е дадено е престъпление, ако плюещите тук, гледат филма за паметника, ще разберат, че всеки детайл има символика от историята на България. Нищо не е направено случайно. За някои неща трябва и акъл!