МОСВ постави срок от 3 месеца на ВиК – Шумен, „Напоителни системи“ - клон Шумен и ВиК – Търговище да проведат процедури за издаване на разрешителни за водовземане от алтернативните източници за питейно-битово водоснабдяване.
Това предписание е заради факта, че продължава тенденцията за намаляващ приток спрямо разхода от язовира.
Екоминистерството указва на операторите да предложат решения за повишаване на качеството на водата от язовира. Това предписание е във връзка с постъпил сигнал от Асоциацията по ВиК за област Шумен, че водата в яз. „Тича“ е с влошени качества по показател мътност.
МОСВ препоръча на дружествата и да ограничат максимално ползването за промишлени цели на вода, която е предназначена за питейно-битово водоснабдяване. За град Шумен има издадени 20 разрешителни за ползване на вода за нуждите на промишлени и други предприятия, като 8 предприятия ползват водата и за самостоятелно питейно-битово водоснабдяване. На територията на Велики Преслав са издадени 6 разрешителни за нуждите на промишлени предприятия.
По данни на операторите от МОСВ посочват, че за водоснабдяването на Шумен, Дивдядово и Макак са изпозвани 19 каптирани извора, от които действат 5. Експлоатират се каптажите „Бузлуджа – 1“, два каптажа „Дивдядово“, каптаж „Стража“ и каптаж „Нова баня“. Ползваната вода от тях е за част от квартал „Дивдядово“ и вилната зона на Шумен и е 30 866 куб.м. годишно. Останалите 14 водоизточници нямат разрешителни за използване и не се експлоатират.
„ВиК-Шумен“ трябва да направят проверка на техническото състояние на водовземните съоръжения; режимни наблюдения за изменението на дебита на каптираните извори; опитно-филтрационни изследвания на тръбни и шахтови кладенци, с цел установяване на експлоатационните характеристики на водовземните съоръжения и технически възможните им дебити и вземане на водни проби за определяне на качеството на подземните води. Във връзка с получения сигнал, че водата в яз. „Тича“ е мътна, е необходимо операторът да предложи техническо решение за утаяване.
На „Напоителни системи ЕАД“ е поставено условие за напояване на земеделски култури да се използва алтернативен водоизточник – яз. „Шумен“, като за целта трябва да се проведе необходимата процедура по Закона за водите. Във връзка с получения сигнал за влошаване качеството на водите в яз. „Тича“ по показател „мътност“, на „Напоителни системи“ ЕАД е указано да предприеме спешни действия за обследване на таблените затвори на водовземната кула за напояване (при необходимост извършване на ремонтно-възстановителни работи), с което да направи възможно водовземане от по-ниско ниво на язовира.
По данни на МОСВ и според справка от „Напоителни системи“ постъпилият приток в язовир „Тича“ на 13 май е 0,016 м3/сек. Притокът е по-малък от размера на дневния разход, който е 1,689 м3/сек. Наличният обем в язовира е 158,151 млн. м3, с 145 000 м3 по-малко от обема на 12.05.2020 г. Наличният полезен обем за използване за питейно битово водоснабдяване е 118,151 млн. м3.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
В заглавието пише: "МОСВ даде срок от 3 месеца на ВиК операторите в Шумен и Търговище да осигурят вода от алтернативни източници", а в статията пише друго: "постави срок от 3 месеца ... да проведат процедури за издаване на разрешителни за водовземане от алтернативните източници за питейно-битово водоснабдяване."
Издаването на разрешителни въобще не означава осигуряване на вода.
Анонимен
КУЧЕТО СИ ЛАЕ КЕРВАНА СИ ВЪРВИ.КАКВО СЕ ПРАВЯТ НА УМРЕЛИ ЛИСИЦИ,ПРОБЛЕМА НЕ Е ОТ ВЧЕРА,КМЕТА И ОБЛАСНИЯ СИ ТРАЯТ,ВЗЕМАТ СИ ЗАПЛАТКИТЕ,КАТО ДОЙДЕ РЕЖИМА ЩЕ СИ БИЯТ КАМШИКА В ДРУГ ГРАД.ЗА НАС ОСТАВА ДА СИ ЧЕШИМ ЕЗИЦИТЕ И ДА ПСУВАМЕ.
Анонимен
Не три месеца, а три години няма да им стигне ВиК Шумен да им стигне да си оправят кашата .Няма кой то само магистрални труженички са ръководни кадри
Анонимен
Дамянов ако беше жена щеше да е най-големия труженик. Всички алтернативни източници се порутиха по неговото безстопанствено управление. Сега и факир да си не можеш да ги възстановиш тези водоизточници, защото трябват пари, милиони трябват.
вик
Аз, Димитровският пионер,
тържествено обещавам да бъда верен на заветите на Георги Димитров, да се
боря всеотдайно за делото на Българската комунистическа партия, за
победата на комунизма. Обещавам да се уча и работя неуморно, да бъда
достоен гражданин и защитник на моето мило отечество - Народна република
България!
Анонимен
Вода няма да има! Ясно е на всички!
Напоителни с-ми Шумен е ръководен от един некомпетентен бивш военен Христо Николов който хабер си няма от напояване ще остави сто хиляди без вода!!!
Но той е от Нови Пазар и не му пука.
Анонимен
Сигурно трябват много пари, за да се възстановят предишните водоизточници. Но първо трябва убеденост, воля и желание.
Създадената асоциация за решение на водния проблем имаше голяма табела на сградата на областната управа. Асоциираните в тази асоциация защо са се асоциирали? Някакъв писмен документ имат ли какво са свършили. И какво са получили??? Разбира се, че дългогодишният управител има вина. Само той ли? Кой си запазва високия пост в това политиканско време с еднолично ръководство?
Анонимен
Защо до сега Кмета ду пее мълча, че водата е мръсна и хората от три града да пият мръсна вода под нормите. Прокуратурата да се самосезира и възбуди дело за това престъпление. Ще се предлага от Дунава да получаваме вода което ще осигури големи комисионни, а водата в сондажа на Мътница от 300л/ сек стои неизползван. Необходим е само ремонт и възстановяване. Той е достатъчен да напои с режим целия град.
Да ама няма да има комисионни нали.
Е, дърветата изсякохме за да няма кислород за хората и да дишат прах и да живеят в жега и шум, сага и вода няма да пият.
Разбира се АЗ "К", гледам от високо в общината и ще ви продавам вода и въздух от кабинето си.
Анонимен
Набирайки в интрнет името Светлозар Дамянов, веднага излиза информация и за това, че е ръководил Ви К най-дълго - 30 години, че водата по времто на социализма е била за жълти стотинки, че шуменци през 80-те години са използвали , може да сбъркам, 34 милиона кубика, а сега 7. Също се вижда радостта и благодарността на областната управителка Донка Иванова.