На две фирми е възложено проучване на възможностите за алтернативно водоснабдяване на Шумен. Едната има за цел да остойности доизграждането на Система "Дунав", а другата обследва неработещите от десетилетия дълбоки сондажи край кв. "Мътница".
Това обясниха пред журналисти днес кметът на Шумен Любомир Христов и заместникът му по строителство и екология инж. Боян Тодоров.
Двата екипа все още не са готови с докладите си, но първоначалните проучвания показали, че и Система "Дунав", и сондажите няма да заработят и да се свържат с водопроводната система на града в рамките на следващите 2 години.
Кметът определи като големи грешки и недалновидни решения изоставянето преди години на Система "Дунав" и на сондажите край "Мътница". Той призова обаче да не се прибързва с необмислени решения и сега.
"За нас проблемът с алтернативните водоизточници стои от много отдавна. Нека да не вземаме импулсивни решения, да не прибързваме, защото тези грешки, които направим сега, ще останат като грешки и за следващите поколения. Трябва да оставим експертите да кажат какво трябва да стане, а не да влагаме политика в избора на това какъв алтернативен източник да се намери за Шумен", каза Христов.
Той обясни, че в момента никой не знае в мътнишките сондажи какво количество вода има, а същевременно е ясно, че те нямат изградена захранваща мрежа, помпени станции, тръби.
Възстановяването им ще струва при всички случаи много милиони, които община Шумен няма. За Система "Дунав" пък премиерът бил поел ангажимент да съдейства.
По отношение на засушаването и намалените количества вода в язовир "Тича" кметът призова големите фирми и производствени предприятия да проверят дали не могат да изградят собствени водоизточници, а ако не, да се опитат да намалят потреблението си. Той даде пример със самата община, която за поливни нужди и за миене на улици вече черпи вода от горното течение на река "Поройна" при парк "Кьошкове".
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
В шумен няма лекари няма вода е гати това май ще стане най лошия за живеене град в европа
Анонимен
Да се търсят водоизточници, различни от язовир "Тича", не е емоционално, а отговорно. Първо, защото язовирът е изграден за напояване на земеделски площи и е уж временно за ползване за домакински нужди. Временното се оказва постоянно, което значи присвояване. Второ, искаме - не искаме си има тенденция за затопляне на климата, което значи несигурни валежи. Системата от дълбоки кладенци в Лудогорието не е по-сигурен водоизточник от близките на Шумен каптажи. Сигурността на Б.Б. също не се основава на актуални измервания на състоянието на дълбокопочвените води.
Анонимен
Не знам за какви сондажи край Мътница става въпрос, но половината квартал от седмици е без вода.
Анонимен
какви експерти имаш ти бе човече какви пет лева , край тебе са само прости и глупави хрантутници
Алф
Гласувайте пак за пенсионера до няколко месеца ще сте на воден режим и ще бъдем най смотания град в българия......Спасението е купуване на селски къщи където да се къпем.....този пуми.р ни разказа игрите с неговите вецове и тъпия му индустриален парк те изхабиха ресурса н язовира.
Анонимен
По повод кризата в Перник в една среща със стари кадри стана ясно, че в момента почти няма хидроинженери, почти никакви студенти не учат такава специалност. Когато няма държавна регулация на висшите училища, когато в инженерни специалности се влиза с оценката от матурата по български, младежите масово се втурват към най-лесните лаладжийски направления.
За мен излизането на държавата от системата на висшето образование е държавно предателство.
Анонимен
Абе не знам чии грешки търси, ама двата веца ги спряха преди месец, а не предния мандат, я Тича барабар с тръбите е построен за 3 г. До колкото знам това е втори мандат...грешки само в себе си може да търси
Анонимен
Доколкото знам, строежът на яз. Тича е започнал през 1963 г. и язовирът е открит през 1973 г. Значи е построен за 10, а не за 3 години (барабар с тръбите).
Анонимен
Да се обследват каптажите над бирената и кьошковете .Въстановете сондажа при "лимонадената" и пуснете водата за хората!