Българските ученици са на последно място сред ученици от 45 държави по подкрепа, която чувстват от семейството си, и на последните места по възприета подкрепа от приятелите си. Това сочи доклад на регионалния офис на Световната здравна организация (СЗО) за Европа, който събира данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици на възраст 11, 13 и 15 години от 45 държави.
Едни от най-важните резултати за българските юноши, които докладът разкрива, е че те са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранно започване на сексуалния живот.
За България в национално представителното проучване са обхванати 5 242 ученици от 5, 7 и 9 клас от цялата страна. Съотношението между момчета и момичета е почти 50:50. Изследването обхваща периода през учебната 2017-2018 година.
Българските юноши на 11 и 15 години се нареждат на първо, а 13-годишните - на второ място по тютюнопушене през последните 30 дни сред участващите 45 държави в Европа. Пушилите през последните 30 дни юноши на 11 г. са 9%, а делът им достига до 26% при 15-годишните момчета и 38% при 15-годишните момичета.
Употребата на канабис се изследва само при 15-годишните, като България е на първо място с 19% при момчетата и 16% при момичетата.
По употреба на алкохол през последните 30 дни българските юноши на 11 и 13 години са на първо място, а 15-годишните - на шесто място. Редовно - всеки ден или веднъж в седмицата - пият 28.9% от учениците, което е съществено увеличение спрямо 2014 г., когато този процент е 16.4%.
От разбивката по пол става известно, че сред пиещите 32.9% са момчета, 25.1% - момичета.От непиещите алкохол 67.1% са момчетата, а 74.9% - момичетата. Увеличава се и броят на деца, които казват, че приятелите им пият.
Другата тревожна статистика е за ранното започване на полов живот. Тук изследването е само сред 15-годишните, като 37% при момчетата 25% при момичетата казват, че са имали полови контакти.
В същото време българските юноши са на последно място по подкрепа, която чувстват, че получават от семейството си, като процентът варира между 32-46% в зависимост от пола и възрастта. По отношение на подкрепата, която младите хора чувстват, че получават от приятелите си, силна подкрепа чувстват едва 34-45%.
"Тревожната картина на рисковите поведения показва, че те са комплекс от нездравословни навици сред българските юноши. Това изисква нов комплексен подход в програмите за превенция и промоция на здраве, който да е насочен към цялостно въздействие върху отношението на юношите към здравето", коментира Лидия Василева от БАН, ръководител на изследването в България, което се провежда през 4 години.
Други важни резултати в България
Психичното здраве и благополучие, което е откроено като водещ проблем в Европa, показва притеснителни резултати и в България. По показателя две или повече здравословни оплаквания повече от един път седмично българските юноши на 15 години са на второ място, 11-годишните - на четвърто, а 13-годишните - на осмо място. Множествените здравословни оплаквания варират от 40% при 11-годишните до 57% при 15-годишните.
По отношение на храненето, всекидневната консумация на сладки неща и безалкохолни напитки, съдържащи захар, също подрежда българските юноши сред водещите държави. Всекидневно сладки неща ядат 31-41% от учениците, а безалкохолни напитки - 23-31%.
В същото време едва 25% от 11-годишните и 20% от 15-годишните са достатъчно физически активни всеки ден.
Дневник
Коментари
Анонимен
Естествено ,че няма да имат подкрепа от никого...голяма част от младежите са едни мърши,не стават за нищо.Нямат мотивация за нищо,мързеливи са,спят до обяд,искат високи доходи а не могат нищо,абсолютни търтеи и безполезна сган.
Анонимен
Може и ситуацията да се влоши поради прекалената и неправилно разбрана либерализация на голяма част от родителите спрямо своите деца. В такива мащаби слободия и безнаказаност на учениците от обществото няма никъде по света, дори и в Африка! Това вече над 25 години го доказват конкретните факти в родната действителност.
Анонимен
Като меметата Типичен българин: Цял живот живее с техните, няма подкрепа от родителите вика. :)
Анонимен
Проценти,цифри,класиране, всичко е побъркано.Пример би трябвало да дадат политиците и някоя част от общесгвото.
.
Анонимен
каква подкрепа в бедната България те са дошли на белият свят по погрешка на майките си най вече циганките понеже бащите в повечето случаи са неизвестни пък за брак да не говорим между двойките и правят като животните като поукрепне копелето и шут на улицата
Анонимен
А не зависи ли от нас самите какви ще бъдат нашите деца?