"Отнесени от вихъра“ се завърна в каталога на стрийминг платформата НВО Мах, придружен от надписа, че „отрича ужасите на робството“. Класическият филм от 1939 г. бе свален от новия стрийминг канал на „Уорнър брос“ на 9 юни след статия на сценариста на „12 години робство” Джон Ридли, публикувана в „Лос Анджелис таймс”, в която се казва, че „Отнесени от вихъра“ увековечава робството и възхвалява Юга отпреди Гражданската война в САЩ.
„Това е филм, който, когато не неглижира ужасите на робството, спира само за кратко, за да повтори някои от най-болезнените стереотипи за хората с различен цвят на кожата“, пише Ридли в статията си.
Темата за расизма стана особено актуална покрай смъртта на Джордж Флойд, задушен от полицай по време на арест в Минеаполис. В този контекст бе премахнат временно филмът „Отнесени от вихъра“. От НВО обясниха решението си с думите, че „тези расистки представи са били погрешни тогава, погрешни са и сега и ние имахме чувството, че ще бъде безотговорно, ако задържим заглавието, без да се разграничим от тях“.
Освен надписа, който сега върви преди филма, продукцията е придружена и от две видеа, които обсъждат историческия му контекст. В единия клип тв водещата и преподавател по филмово изкуство Жаклин Стюарт определя „Отнесени от вихъра“ като „един от най-устойчивите на времето филми“, но отбелязва, че начинът, по който са изобразени афроамериканците, е бил противоречив дори и по онова време.
Продуцентът Дейвид Селзник е бил наясно, че чернокожата публика ще бъде дълбоко притеснена от това как филмът разглежда темите за робството и от отношението към чернокожите персонажи, споделя тя. Стюарт казва, че „Отнесени от вихъра“ представя „белият Юг като свят на грация и красота, без да взема предвид бруталностите на системата на робството“.
„Представянето на този свят през обектива на носталгията отрича ужасите на робството, както и неговите завети на расово неравенство“, отбелязва Стюарт.
Второто видео е едночасова дискусия за „сложното наследство“ на „Отнесени от вихъра“.
Филмът от 1939 г. с участието на Вивиан Лий, Кларк Гейбъл, Хати Макданиел и Оливия де Хавиланд разказва любовната история на Скарлет О’Хара (Лий), дъщеря на собственик на южняшка плантация в Атланта, и Рет Бътлър (Гейбъл), аристократ от Юга. „Отнесени от вихъра” е носител на осем награди „Оскар”, включително за най-добър филм, най-добра актриса за Вивиан Лий, най-добър режисьор за Виктор Флеминг и за най-добра поддържаща актриса за Макданиел. Хати Макданиел става първата чернокожа актриса, носител на „Оскар”, благодарение тъкмо на този филм. Въпреки това не ѝ е позволено да седне заедно с останалите членове на екипа на вечерята в хотел Ambassador в Лос Анджелис, който упражнява сегрегация до 1959 г., посочва „Гардиън“.
Коментари
Анонимен
Осират се вече. Филма отразява що годе обективната действителност от онова време. Черните да се замислят че ако дедите им не бяха докарани насилствено в Америка, сега щяха да шляпат боси и гладни по пясъка в африка. Дедите им са платили за да имат те шанса с един дневен надник да си напълнят хладилника за месец, да карат коли които ние не можем да си позволим и тн