Хърватия стартира с победа участието си на Европейското първенство, след като в първия си мач от група „B” възпитаниците на Славен Билич победиха съдомакина на шампионата на Стария континент Австрия с минималното 1:0 на препълнения „Ернст Хапел” във Виена. През първото полувреме „шахматистите” играха по-добре до 30-ата минута, докато Австрия се събуди чак за последните десет минути. Още в 3-ата минута настроението на стадион „Ернст Хапел” бе помрачено от главният съдия Петер Винк, който посочи бялата точка за изпълнение на дузпа, след като австриецът Рене Ауфхаузер наруши правилата в собственото си наказателно поле. Халфът на домакините изблъска хърватския нападател Ивица Олич и това бе третирано от главния рефер като безспорно нарушение на правилата, което трябва да бъде наказано с 11-метров наказателен удар в полза на „шахматистите”. За опсорване на съдийското решение пък Погатец получи първия жълт картон в мача. С изпълнението на дузпата се нае новото попълнение на английския Тотнъм Лука Модрич, който изключително хладнокръвно изстреля коженото кълбо в средата на вратата, докато стражът на Австрия се хвърли в единия от ъглите, за да поведе Хърватия с 1:0 в резултата. В 7-ата минута Зоймел от домакините пробва с адалечен удар рефлексите на Стипе Плетикоса, който обаче бе на мястото си. След четвърт час игра Хърватия продължи да диктува събитията на терена и след едно центриране от корнер на Дарио Сърна домакините изчистиха само на метър от голлинията и попречиха на връхлитащия Олич да удвои преднината на „балканците”. Австрийците от своя страна пробваха удари от далечно разстояние и след един такъв в 18-ата минута на Прьодъл топката мина покрай гредата. В 23-ата минута пък Ауфхаузер също опита да изненада Плетикоса от далечно разстояние, но ударът му бе твърде слаб. Лека полека домакините започнаха да стигат все по-близо до вратата на Хърватия и в 27-ата минута след центриране от корнер Прьодъл с глава отклони топката към вратата, но тя минава покрай страничната греда. В 34-ата минута хърватинът Младен Петрич бе намерен непокрит на десет метра от вратата, но стреля високо в аут. Само три минути по-късно австрийците стигнаха до най-опасното си положение за първото полувреме, след като Ауфхаузер се опита да изведе Харник, който бе на добра позиция на метри от голлинията, но в последния момент Симунич успя да изчисти в корнер. В 42-ата минута Геркалиу от домакините центрира балонно, а коженото кълбо попадна точно на главата на Щандфест, който обаче отблизо го прати в аут. След почивката в началните минути играта бе сравнително по-равностойна, отколкото през първата част, но въпреки това головите положения и пред двете врати липсваха. В 48-ата минута капитанът на Австрия Андреас Иваншиц пробва с поредния далечен изстрел, но топката мина над вратата. В 58-ата минута Харник опита изненадващ пас успоредно на голлинията, но не можа да намери свой съотборник. Две минути по-късно след центриране на Сърна от корнер Нико Ковач стреля с глава, но ударът му не затрудни по никакъв начин Махо. Селекционерът на Австрия Йозеф Хикерсбергер предприе първата си по-сериозна смяна в 61-ата минута, когато в игра се появи опитният Ивица Вастич, който е и най-възрастният участник на първенството. В 65-ата минута Пранич проби по лявото крило, но защитник на австрийците му изби топката. В 71-ата минута след хубав удар на Андреас Иваншиц топката мина над вратата. В заключителните минути на срещата домакините вдигнаха оборотите и натиснаха „шахматистите”, които се прибраха да бранят крехкия си аванс от един гол. Прьодъл, Вастич и Харник не спираха с опитите си да пробият Плетикоса. В 81-ата минута след удар с глава на Иваншиц стражът на Хърватия Плетикоса с малко колебание улови топката. В 85-ата минута отново Плетикоса трябваше да се намесва решително след силен изстрел на Юмит Коркмаз, а след това нямаше кой да засече топката в полето на хърватите. С наближаването на последния съдийски сигнал натиска на домакините ставаше все по-силен. В последната 90-ата минута Игор Будан бе намерен добре в наказателното поле на домакините, но Прьодъл изчисти в ъглов удар. Във втората минута на даденото от съдията продължение пък Австрия пропусна последния си шанс да стигне до равенството, след като при едно прострелно центриране Кинаст игра с глава, но ударът му прати топката на метър покрай гредата. Така Хърватия успя да спечели първите си 3 точки на Евро 2008 в Австрия и Швейцария. От 21:45 часа е вторият мач от група „B” между съставите на Германия и Полша в Клагенфурт (Австрия). /БГНЕС