13 населени места в Шуменска област са на воден режим към момента. Най-честата причина за това е намаляване на водните дебити в местните водоизточници заради метеорологични условия, съобщиха от ВиК-Шумен в отговор на запитване на ШУМ.БГ.
На режим са селата Правенци и Избул в община Нови пазар, Черноглавци в община Венец, Салманово и Лозево в община Шумен, Тимарево и Добри Войниково в община Хитрино, Църквица в община Никола Козлево, Сини вир и Климент в община Каолиново, както и Крайгорци, Чернооково и Станянци в община Върбица.
Нередовно водоподаване имат и жителите на шуменския квартал "Мътница".
Според жители на село Добри Войниково, които сигнализираха в редакцията на ШУМ.БГ за проблем, намаляване на водата е започнала още през септември м.г. Към днешна дата вода имат само един път седмично. Причината, според водоснабдителното дружество, е намалени водни дебити в двата каптажа. От там обясниха, че съвместно с община Хитрино обмислят възможности за алтернативно водоснабдяване чрез изграждане на дълбок сондаж. В момента е възложено проучване на хидрогеолози за местоположението му.
От „ВиК“ - Шумен уточниха още, че се работи за намиране на допълнителни и алтернативни водоизточници в много от селата.
В село Лозево, чиито жители имат вода през ден, се прави подсилване на основния водоизточник, чрез изграждане на дренажи. В Салманово е изготвено проучване за подсилване от алтернативен водоизточник тип шахтов кладенец. Направени са мероприятия по допълнително оросяване на текущия водоизточник.
В село Църквица е направено проучване за реализиране на допълнително подсилване и към днешна дата се работи по проект за изграждане на захранващ водопровод от с. Пет Могили.
В Сини вир се работи по възстановяване на дълбок сондаж.
За осигуряването на нормално водоподаване в "Мътница" има входиран в МРРБ и МОСВ проект за алтернативно водозахранване от дълбоките сондажи на "Система Мътница".
„От години повечето от изброените села имат проблем с водата, но тази година действително е по-суха. Вече втора година няма зима и липсва снеготопене, което осигурява водните количества. Снеготопенето дава много по-голямо отражение спрямо дъждовете. Да. Поваля, но това не е достатъчно, за да осигури нужните водни количества“, обясни управителят на водоснабдителното дружество Жанета Панайотова. Тя допълни, че поетапно се работи за намиране на трайни технически решения в селата, като например източник от съседно населено място или стари водоизточници, като стари дълбоки сондажи.
„Така стъпка по стъпка, се надявам да успеем да намерим решения за хората. Това се осъществява с наши средства, с помощта на общините или ако проблемът е по-голям – с държавна помощ, както е в Мътница, например“, уточни Панайотова.
Тя обясни, че благодарение на намерено решение, няколко села вече не са на воден режим. Това са Ивански, Единаковци, Черенча, Троица, Тушовица и Бяла Река.
Към момента все още не е намерено решение на проблема в селата Климент, Крайгорци, Чернооково и Станянци.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Защо няма инфо за режим на села от общините Смядово и Преслав. Знам, че и там има села на режим.
Гарванът
Чух, че във ВИК-то имало повече счетоводители, отколкото инжинери.... Включително и сегашната, бившия управител.
Анонимен
Избул е от най-малко 20 години на воден режим. Въпроса е защо кмета на селото не прави нищо по въпроса????
Анонимен
Избул е от най-малко 20 години на воден режим. Въпроса е защо кмета на селото не прави нищо по въпроса????
Анонимен
Нали кмета на Шумен има вода в прогимназията си и НЕ плаща вода ???? Кой ли му плаща сметките ! Верни другари гробари !
Анонимен
Е,продължавайте да ръкопляскате на магистралната мутра!
Анонимен
Панайотке не става само да плюмчиш моливите на тоз и оня трябва да се работи ама тя Стойка на какво друго да та научи !
Анонимен
За всичко благодарете на Любомир Христов той си я сложи ние да и берем гайлето !Още една от "супер" кадрите на ГЕРБ ! Само некадърници и пенсионери в ГЕРБ !
Потърпевш
А за селата Иглика и Калино от община Хитрино нищо не се казва....Докога!