Земеделските стопани в Шуменско прибраха тазгодишната реколта от ечемик при среден добив от 397 кг/дка и добито зърно - 35 000 т., съобщиха от Областна дирекция „Земеделие“.
Тази година земеделските производители отчитат по-нисък добив с близо 130 кг. от декар в сравнение с миналогодишната реколта от 526 кг/дка. Според специалистите причината е сушата, която унищожи на 100% 268 дка с ечемик. Най-много пострада ечемикът в землището на село Климент, където са издадени пет констативни протокола за напълно пропаднали площи.
Към момента са ожънати 71% от пшеницата. Средният отчетен добив е само 286 кг/дка. Добитото зърно от 95 844 тона. Миналата година средните добиви бяха 70% по-високи - 488 кг/дка.
При пшеницата има 6 678 дка напълно пропаднали площи. Причини за тях са сушата и падналите градушки. За унищожените декари са издадени 27 констативни протокола. От тях 7 са за напълно пропаднали 1 974 дка в землището на с. Климент, унищожени от градушка, а за останалите 4 704 дка са съставени 20 протокола за пропаднали пшеничени посеви от суша и градушка в Каспичан, Шумен и Никола Козлево.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Пак рентите ще са оправдано ниски. Миналата година добивите били по-добри, но кой арендатор се похвали? Е.ахти Наглите хора дето са тези арендатори. Алчни к.пелета. По техни думи всяка година са на загуба. Сега тази година предлагам да направят дарителска сметка, за да се подпомогнат арендаторите. Поне няколко вноски да си платят за луксозните автомобили/джипове, а и да не забравяме и имотите. Нека им помогнем кой с колкото може. Те са много бедни и нищо не печелят от тази работа. Едва ли не ни правят услуга, че обработват земята. Затова ви моля, направете дарителска сметка.
Анонимен
Кой те бие по тестикулите да си даваш земята на "алчните копелета арендатори". Обработвай си я сам.
Анонименинфо
ето ти нещо за протектите-в шумен всичко е споко мишоцииииииииииииииииии
Анонимен
Министърката/на земеделието/ обеща, че от април 2020г ще има противоградова защита. До къде е проекта?
Анонимен
За предпазване от градушки има различни видове системи за защита – чрез мрежи против градушка (механична защита), противоградни ракети (сребърен йодид), оръдия за защита от градушки (създаващи шокови вълни в атмосферата), а също и чрез летателна техника. Преди 4 години министър Танева обеща да представи проект за защита на ВСИЧКИ земеделски площи у нас. Последно преди 2-3 месеца изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ инж. Ваньо Славеев е казал, че за да се внедри системата, трябва да има специален закон. Значи няма да стане скоро.
Сушата пък се бори чрез развиване и поддържане на напоителни системи. У нас помпените станции бяха изоставени на произвола на съдбата преди 30 години и повечето отдавна са окрадени заради метала в тях. А язовирите, предназначени за напояване, са източени, за да спечелят ВЕЦ-овете и правилните предприемачи.
С други думи – има начини за борба със сушата и градушките, но трябват инициатива и пари, а от управляващите идват само обещания.
Анонимен
Нещо се строи на Илчов баир. За какво е?