Отборът на Испания стартира на Евро 2008 с убедителна победа срещу Русия с 4:1 с хеттрик на Давид Вия в мач от група "D" на континенталната надпревара на стадион „Тиволи Ной” в Инсбрук. Първото попадение за испанците падна в 20-ата минута и в неговата основа беше Фернандо Торес, който се измъкна от опеката на руската отбрана и подаде отлично назад на непокрития Вия. Той от няколко метра на празна врата нямаше как да сбърка и отбеляза 15-ия си гол в 32-ия си мач за Испания. Руснаците реагираха бързо, но пропуснаха идеална възможност да вкарат изравнителен гол в 23-ата минута, след като Павлюченко уцели дясната греда на вратата на Касияс. В ответната контраатака пък Фернандо Торес се озова сам срещу Акинфеев, но не можа да го преодолее. В 39-ата минута Павлюченко бе изведен сам срещу Касияс, но страничният рефер вдигна флага за засада. Най-активният в тима на „Сборная” Павлюченко три минути преди края на полувремето удари за втори път гредата, този път, напречната, но малко преди удара му с левия крак съдията отсъди фаул в полза на испанците. Вместо да си стигне до изравняване обаче, испанците нанесоха втория си удар в срещата секунди преди края на редовните 45 минути. Вия бе на една линия с руски защитник, измъкна се от опеката му и прокара топката между краката на Акинфеев. Така испанците се оттеглиха на почивката със солидна преднина от 2 гола. Холандският треньор на Русия Гуус Хидинк прибягна до първа смяна веднага и пусна Бистров на мястото на Съйчов, а в 58-ата минута на терена се появи халфа на Локомотив Москва Торбински и Семшов излезе. Това обаче не помогна на Русия и Испания отбеляза 1/4 час преди края трети гол, който реши окончателно спора. Сеск Фабрегас, който замени Торес (54`), отправи великолепен пас към Вия и последният не сбърка, регистрирайки първия хеттрик на Евро 2008. Русия се добра до почетен гол чрез Павлюченко, който след изпълнение на корнер прониза с глава мрежата на Касияс, а в последните секунди на мача, Фабрегас, също с глава, вкара четвъртия гол за иберийците. Испания и Русия/СССР досега се бяха срещали осем пъти на международни футболни форуми, като "Ла фурия" имаше само една загуба. Преди днешния двубой Испания нямаше загуба в последните си 16 мача, девет от тях официални. Фернандо Торес тази вечер изигра 50-ят си мач за Испания, за която дебютира през 2003 година, при победата с 3:0 над Португалия в контрола. Авторът на хеттрика Давид Вия пък беше голмайстор на испанския национален отбор с шест попадения в квалификациите. Група "D" Испания: 1. Касияс (к), 4. Марчена, 5. Пуйол, 6. Иниеста (12. Касорла 63`), 7. Вия, 8. Шави, 9. Торес (Фабрегас), 11. Капдевия, 15. Рамос, 19. Сена, 21. Силва (14. Шаби Алонсо 77`); Русия: 1. Акинфеев, 8. Колодин, 11. Семак (к), 14. Широков, 15. Билялетдинов, 17. Зирянов, 18. Жирков, 19. Павлюченко, 20. Семшов (7. Торбински 59), 21. Съйчов (Бистров 46` Адамов 70`), 22. Анюков; Главен съдия: Конрад Плауц. Стадион "Тиволи Ной", Инсбрук. /БГНЕС