ВиК – Шумен и община Шумен кандидатстват пред МРРБ за финансиране в размер на 250 хил. лв., с които ще се обнови част от хранителния водопровод на село Салманово, което е на воден режим от години.
„Като първа стъпка към връщане към нормалното водоподаване към селото работим по възстановяване на шахтов кладенец на входа на Салманово, като се прави и връзка до водоема на селото. Това струва около 60-70 хил. лв. Заедно с община Шумен кандидатствахме пред МРРБ с проект за около 250 хил. лв. за подмяна на част от хранителния водопровод на селото“, обясни управителят на ВиК – Шумен Жанета Панайотова след извънредното Общо събрание на Асоциацията на ВиК на област Шумен.
Панайотова каза още, че се работи и по възстановяването на дълбоки сондажи, неотваряни 30 години. Тя даде пример със сондаж в община Каолиново и кладенец №5 от „Система Мътница“, който скоро трябва да бъде пуснат в експлоатация и да подпомогне снабдяването с вода на квартала.
„Това че програмата ни не бе приета, няма да ни спре да работим по нея. Тя е съгласувана с общините и в нея са заложени проблеми, които трябва да се решават, някои останали с години. На преден план обаче сега излизат проблемите с водоснабдяването на населените места. Работим най-вече, за да възстановим нормалното водоподаване към хората.“, каза след събранието Жанета Панайотова.
По думите й инвестиционната програма, която за 2020 г. е в размер на 670 хил. лв. за областта, е изпълнена наполовина и дори са отделени още ресурси за възникнали в движение аварии и проблеми по мрежата.
Членовете на Асоциацията и представителите на ВиК бяха на едно мнение - най-важното е да се осигури водоснабдяване на селата и да се ограничат авариите.
Жанета Панайотова обясни, че се работи на много места, но отстраняването на една авария в дадено населено място не решава проблема, защото мрежите са много стари. Тя посъветва общините да кандидатстват по проекти, където е възможно за подмяна на канализационните и водопроводни мрежи.
Асоциацията днес отхвърли инвестиционната програма на дружеството за 2020 г. „За“ гласуваха 8 от присъстващите представители на общини и държавата в лицето на областния управител. Община Шумен гласува против инвестициите на ВиК – Шумен и общо с 65,39% програмата не бе приета. За да мине през общото събрание бяха нужни 75% от гласовете. На заседанието нямаше представител на община Венец, но с нейните 2% гласовете пак нямаше да стигнат.
„Това че програмата ни не бе приета, няма да ни спре да работим по нея. Тя е съгласувана с общините и в нея са заложени проблеми, които трябва да се решават, някои останали с години", каза Жанета Панайотова.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Колко - зависи от връзките на клиента, в работно време на час в почивни и празнични дни - на вечер, паламарска вечер.
Анонимен
Не виждам главния инджинер. Сигурно ремонтира вентилатора в канцеларията.
Анонимен
За ГФО виновни няма, няма и да има. Тя момата затова е толкова спокойна. Бате Илиянчо и чичо Бейзатко са казали - бъди рахат къзъм, добре се представяш.
Анонимен
Ама и кмета как се е засукал покрай академик Жанетка. Ама тя ще ви изяде главата смотани гербаджии.
Анонимен
Това, че програмата не е приета няма да ги спре. Ще усвояваме, ще усвояваме ще присвояваме ... доде се удави ВиК-то в собствените си води. Важно е да има заплата - колкото по-голяма по-добре. Малко и за Стойка, че тя вече няма как да изкарва допълнително.
Анонимен
Кладенците гълтат ток.
Като гълтат ток и вдигнат цената, хората ще започнат да ценят водата.
Когато нещо е достъпно и евтино, не се цени.
Подновете водопреносната мрежа, съберете си борчовете .
Спрете да изсичате дърветата.
Освен водата, не се цени и плодородната земя. Строят халета на място с най-добрия чернозем. Този чернозем го носят преди това в града, за да паркират колите върху него.
дървен философ
Teзи кладенци, като са пресъхнали, откога са пресъхнали? Питам, защото преди броени години Бойко Борисов, примамен от перспективата за американско инвестиции и за добив на газ на наша територия, щеше да позволи добив на шистов газ в нашия край. А за добиването му технологията гълта огромно количество вода. Ако нямаше народно недоволство, и Борисов беше позволил, откъде щяха да вземат вода? Мислено ли е тогава? Проучвано ли е тогава? Аз много добре си спомням, че някакви политугодни персони с научни титли ни обясняваха, че вода има, също, че нямало как да се смесят потоците.
Анонимен
В община Хитрино по някои села са в воден режим в това топло време 2 часа вода и после 3 дни в режим