През отоплителния сезон от 1 октомври до 30 април, дървесината, която ще се ползва за битово отопление трябва да отговаря на конкретни изисквания, които подлежат на контрол с цел подобряване качеството на въздуха и намаляване високите нива на емисиите на фини прахови частици.
Това съобщиха от пресцентъра на общината, информирайки гражданите с Наредба № 6 от 7 октомври 2019 г. на Министерството на земеделието, храните и горите.
Сред изискванията са дървесината да е суха, да не е обработвана повърхностно с бои, лакове, смоли и лепила, да не е импрегнирана или да е претърпяла друга химична обработка и да не е примесена с други вещества и материали, включително текстил, пластмаси, гуми или други петролни продукти. Освен това дървесината за битово отопление се съхранява покрита, върху подложки на сухи и отцедливи места, осигуряващи продухваемост. Спазването на гореизброените изисквания е отговорност и задължение на лицата, които я ползват.
Продавачът пък на дървесина за битово отопление задължително трябва да информира купувача към коя от категориите – сурова или суха е дървесината, предмет на продажба. Тези категории задължително се вписват и от лицата, които издават превозни билети за транспортиране й.
От Общината информираха, че в изпълнение на компетенциите си ще осъществява контрол по условията и реда при използването на дървата за битово отопление, като при извършването на проверки ще привлича и представители на други компетентни ведомства.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
всички в община шумен че и областна са големи боклуци
Анонимен
да намалят цената на еко брикетите на 200лв на тон и проблема е решен
ювиги
НИЩО не може да се сравни с топлината която отдават дървата
няма климатици,пелети,газ,мас
тази топлина те обгръща целия и отоплява и стените на помещенията
така че - приятно мръзнене с алтернативни източници!
Анонимен
Как ще забранят дървата бе урунгел, нали после идвам и ти запалвам газовото затопляне да ти е топло преди да отидеш долу на горещото. Ти ако си мислиш, че с тая газ не вредиш с нещо по-добре отивай да се прегледаш.
Анонимен
Щом като аз съм принуден ЦЕЛОГОДИШНО до ви дишам изгорелите газове от вашите автомобили, защо трябва да правите на въпрос горенето на дърва, което не е за удоволствие, а въпрос на оцеляване и е ЕДИН сезон. Кмета да издаде и подобна заповед , прелитащите самолети да използват само гориво, от което да няма вредни емисии, и да горят по-малки количества кислород. Хората, отопляващи се на газ и ток е необходимо да имат огромно доверие на доставчиците си, особенно по време на криза. Не сте клоуни, смешници сте тези, които обвинявате отопляващите се на дърва.
Анонимен
Забравихте ли,че Шумен беше град с много добре развита топлофикационна мрежа? Сметките за парно бяха символични и не бяха проблем!! КОЙ фалира ТЕЦ-а? Има ли друг град с фалирал ТЕЦ? Ще има ли възмездие?Виновните са известни!
Varg
Ромляните от махалите горят какво ли не.
Господин Шуменец
Ми, ако не бяха п р е е б а л и теца, може би щяхме да дишаме зимата чист въздух. То в този град това е било планирано точно заради това да не използват хората дърва за отопление, а модерна топлоинсталация . По същата логика и тунелът под центъра, заедно с паркинга, е измислен, за да се намали трафика и много други такива проекти. Просто с две думи управата на града през годините са п ъ л н и и д и о т и
Анонимен
както каза нашият господ бог и вожд на българските хунти боко тиквочо идва поредната тежка икономическа зима за България