Отборът на Швейцария е първият, който напуска борбата за местата в четвърфиналите на Европейското първенство след инфарктна загуба с 1:2 от Турция във втория мач на двата отбора от група „A“, игран тази вечер в Базел. Въпреки, че водеше с 1:0 на почивката, Швейцария не успя да запази крехкия си аванс и с гол на Арда Туран в 93-тата минута на двубоя загуби срещата и шансовете си за продължаване напред в турнира. Отборите започнаха срещата в следните състави: Швейцария: 1. Диего Беналио, 5. Щефан Лихтщайнер, 20. Патрик Мюлер, 4. Филип Сендерос, 3.Людовик Манин, 19. Валон Бехрами, 8. Гьокхан Инлер, 15. Желсон Фернандес, 16. Транкийо Барнета, 10. Хакан Якин, 12. Ерен Дердийок Турция: 23. Волкан Демирел, 22. Хамит Алтънтоп, 15. Емре Ашък, 2. Сервет Четин, 3. Хакан Балта, 10. Гьокдениз Карадениз, 11. Тумер Метин, 7. Мехмет Аурелио, 14. Арда Туран, 17. Тунджай Санлъ, 8. Нихат Кахвечъ. Турция влезе в мача по-активно, с повече владеене на топката и комбинативна игра, но без завършващ удар. Проливният дъжд затрудни максимално действията на двата състава, които отделиха и доста време за проучване. Сериозните положения пред двете врати дойдоха едва след 20-тата минута на двубоя. Инлер отправи удар към вратата на Турция, но той бе насочен право към вратаря Волкан Демирел. 3 минути по-късно разбъркване вляво от швейцарската врата не доведе до нищо, след като защитниците успяха в крайна сметка да избият топката надалеч. Постепенно швейцарците вдигнаха оборотите и пред вратата на Демирел закипя. Удар на Хакан Якин бе избит от турския страж в ъглов удар. Впоследствие Барнета изпробва мерника си от пряк свободен удар в противоположния долен ъгъл, но Демирел отново плонжира и изби. В 28-та минута Тунджай Шанлъ бе съборен на границата на наказателното поле отляво на швейцарската врата. Центрирането му бе избито от вратаря на домакините Диего Беналио, но право в главата на Арда Туран, който я прати в страничната греда. 4 минути по-късно Швейцария поведе като от нищото. Подаване към Дердийок го изведе в наказателното поле отдясно. Той напредна и на два метра от аутлинията пусна подаване успоредно на нея, което мина между защитниците и вратаря Демирел. До другата греда топката очакваше Хакан Якин, а тя услужливо спря точно пред него в образуваната от проливния дъжд локва. За швейцареца от турски произход не бе проблем да се разпише - 1:0 за Швейцария. Това обаче не се случи при идентична ситуация три минути по-късно. Валон Бехрами центрира отдясно, топката обаче този път не спря и Якин не можа да я вкара във вратата. На почивката треньорът на турците Фатих Терим направи 2 смени, за да оживи играта на своите футболисти. Мехмет Топал и Семих Шентюрк замениха Гьокдениз Карадениз и Тумер Метин. В желанието си за бързо изравняване турските футболисти не подбираха средствата и Хакан Балта получи жълт картон за игра с ръка в наказателното поле на швейцарците. В 57-та минута обаче резултатът бе вече изравнен. Една атака на турския отбор стигна до Нихат Кахвечъ на лявото крило, той центрира и Манин закъсня да покрие смяната Шентюрк, за когото не бе проблем да се разпише с глава – 1:1. Защитникът се опита да поправи грешката си, но ударът му към вратата на Демирел срещна тялото на турски защитник и излезе в ъглов удар. Треньорът на швейцарците Коби Кюн също потърси свежест в нападение, като на мястото на Барнета влезе Волантен. Мачът стана двуостър и положенията се редяха пред двете врати, а бързината на швейцарците срещаше турската техника. Удар на Инлер в 71-та минута мина встрани от вратата на Демирел, а прекрасна атака Туран-Шанлъ-Нихат с дълги пасове в двете посоки не можа да бъде завършена от нападателя, който се размина с топката. Отново турският отбор разиграваше продължително, но контраатаките на швейцарците бяха убийствени. В 80-тата минута Мехмет Аурелио не успя да прокара топката покрай защитниците на Швейцария на границата на наказателното поле и ударът му бе блокиран. 4 минути по-късно грешка в нападение едва не коства загубата на Турция. Отнета топка осигури мълниеносна контраатака на швейцарския отбор и съотношението на футболистите бе 4:2 в тяхна полза, но вместо да разиграят топката Якин стреля от границите на наказателното поле. Демирел изтърва коженото кълбо и отново Якин стигна пръв до него, но вратарят успя да се хвърли в краката му и да блокира удара на нападателя. Якин бе заменен веднага от Гигакс, а Терим също направи последната си смяна с включването на Казъм Казъм. Швейцарците имаха още една възможност, но удар на Манин от пряк свободен удар срещна стената и излезе в ъглов удар. В 4-минутното продължение отново Демирел трябваше да показва класа, а веднага след това Турция нанесе кинжалния си удар. Контраатака свари неподготвена швейцарската защита и Туран стреля, заобиколен от трима бранители. Топката се удари в крака на един от тях и излъга Беналио, който само успя да изгледа как тя влиза в мрежата. Започна турската фиеста, а Швейцария се прости с надеждите си за нещо голямо на домашна сцена. БГНЕС