Учителка на 60 години, която преподава на четвъртокласници в шуменското училище „Княз Борис І“, е диагностицирана с коронавирус, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.
Тя е била в училището само на 15 септември за откриване на учебната година.
Директорът на училището е предоставил в РЗИ – Шумен списък на учениците, които са били в контакт с учителя. Съгласно правилата за поведение, при случай на COVID-19 в училище е издадено предписание за поставяне под 14-дневна карантина на учениците от съответната паралелка, добавиха от здравната инспекция.
Пред ШУМ.БГ директорът на училището Валери Георгиев обясни, че веднага след откриването на учебната година учителката е била уведомена от своя близка, с която имала контакт наскоро, че е дала положителен резултат за коронавирус. Жената веднага отишла да се тества и за по-сигурно на 16-ти не дошла на работа в училище. PCR-тестът на учителката се оказал положителен.
Георгиев добави, че от РЗИ направили анализ на риска и преценили, че няма нужда от поставяне под карантина на други хора, освен учениците, които пряко контактувалите с учителката. В първия учебен ден тя била с децата в класната стая само за кратко - колкото да се раздадат учебниците на 22-та ученици от 4-ти "а" клас. Контактите й с другите преподаватели и служители на училището са били с поставени лични предпазни средства.
"Такива неща ще се случват и занапред в училищата. След този първи констатиран случай на коронавирус в нашето училище няма напрежение сред преподавателите, не съм забелязал да има и сред родителите на деца", коментира Георгиев.
ШУМ.БГ
Коментари
Здраве
Време беше да се наблегне на здравето и хигиената в училищата, че някои прекалиха с бумащина, срокове, болни амбиции. А здравето е по-важно от наизустяване, преповтаряне на измислени от други неща. Откритие няма да направят.
Анонимен
СТИГА ЛЪЖИ, СТИГА С ТАЗИ ПРОСТОТИЯ - КОРОНА МОРОНА. МАЛОУМНИЦИТЕ САМО ВЯРВАТ И ОВЦЕТЕ, ЗА СЪЖАЛЕНИЯ ТЕ СА МНОГО...
Анонименфакт
освен докторята,сега даскалите са рискови т.е са на първа линия-затова 1000лв към заплатата дори да се наемат и пенсии да помагат а бе майтап ,пунта мара ,е всьо
вожджве и индианци
1000 ли струва живота на българският учител или лекар , беден народ скапана държава
чул:
Браво, добра неписана стратегия на Министерството- вече да се назначават млади директори и да не са били от екипа на предишния. Полека -лека системата ще се освободи от бивши "секретари" и " секретарки", че се взимат много насериозно , когато са на държавна хранилка.
родител
До 500 ученици- 1 заместник на директора, до 1000- 2, над 1000- 3, така е в големите градове. Счетоводител- 1 на 2-3 училища, пед. съветник - до 500 ученици- половин бройка, над 500- цяла, никакви излишни разходи, за да има- за добри условия на учениците.
Анонимен
На първа линия признавам само медицинския персонал!
Анонимен
Това, което правят учителите сега е включено в длъжностните им характеристики и сега е време да покажат наистина какво могат- подбор на методи на преподаване и обучение, начин на преподаване, възпитание и др. а не да се квалифицират по морето.