Загадката с поредното изтичане на въздух от Международната космическа станция (МКС) може би вече е почти решена.
Разследващите са проследили източника на изтичането до "основната работна зона" на сервизния модул "Звезда", основата на руската част на станцията, съобщиха служители на НАСА във вторник.
"В ход е допълнителна работа за точното откриване на източника на теча. Течът, който е разследван в продължение на няколко седмици, не представлява непосредствена опасност за екипажа при сегашната скорост", казаха от НАСА.
В понеделник тримата астронавти, живеещи на борда на орбиталната станция - Крис Касиди от НАСА и руските космонавти Анатолий Иванишин и Иван Вагнер - събраха данни с ултразвуков детектор за течове в целия руски сегмент на станцията. Преди това проверки за течове бяха проведени в американските, европейските и японските модули в американския сегмент на станцията.
Когато астронавтите започнаха работата си, изглеждаше, че течът е нараснал. Но това е било причинено "от временна промяна на температурата на борда на станцията, като общата скорост на изтичане остава непроменена", съобщиха от НАСА.
Изтичането води до намаляване на атмосферното налягане с 1 милиметър на всеки 8 часа, съобщиха официално в "Туитър" от "Роскосмос", руската федерална космическа агенция.
МКС изпуска въздух в над нормални обеми, но изтичането не представлява опасност за екипажа, като се очаква то да бъде премахнато през следващите дни, допълват от "Роскосмос".
Люковете между американския и руския сегмент са отворени отново и нормалните дейности са възобновени на борда на станцията.
Международната космическа станция не е напълно херметична. Орбиталният комплекс непрекъснато губи малки количества газ в Космоса и редовно трябва да бъде "напомпван", използвайки резервоари азот, пренесени от товарни космически кораби.
През септември 2019 г. беше забелязано леко повишаване на загубите в сравнение с нормалното ниво. Отне известно време, за да се характеризира изтичането, тъй като екипажът беше зает с космически разходки, пристигания и заминавания на космически кораби и други орбитални дейности. Разследването на теча всъщност не е започнало до миналия месец.
Дневник
Коментари
Добави коментар