Нобеловата награда по химия за 2020 г. е за "пренаписването на кода на живота", обяви Шведската академия. Тя ще се подели между две жени - французойката Емануел Шарпентие и американката Дженифер Даудна, за развиването на метод за редакция на гените.
Даудна преподава в Калифорнийския университет, Бъркли. Шарпентие - в Института "Макс Планк".
Тяхно откритие са т.нар. "генетични ножици" CRISPR/Cas9, с чиято помощ ДНК-то на животни, растения и микроорганизми може да се променя изключително прецизно. "Тази технология имаше революционно влияние върху науката, допринася за развитието на нови терапии срещу рак и може да сбъдне мечтите за изличаване на наследствените болести".
Наградите за 2020 г. досега
Нобеловата награда по физиология и медицина отиде при Харви Дж. Олтър, Майкъл Хотън и Чарлс М. Райс за откриването на вируса на хепатит C.
Наградата по физика за 2020 г. отиде при Роджър Пенроуз от Оксфордския университет (половината) и Райнхард Генцел от Института "Макс Планк" и Калифорнийския университет, Бъркли и Андреа Гец от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (които ще си поделят другата половина). Повече за изследванията им на черните дупки четете тук.
Лауреатите тази година ще получат по-големи парични премии. За всяка награда са предвидени 10 милиона крони (1.1 милиона долара), в сравнение с 9 милиона крони предишните години. Заради пандемията наградните церемонии в Осло и Стокхолм през декември ще са скромни. Банкетите бяха отменени, а лауреатите за медицина, физика, химия, литература и икономика ще получат отличията си у дома, а не в Стокхолм. Ограничен брой гости ще бъдат поканени на церемонията на награждаване на Нобеловия лауреат за мир в Осло, макар че още не е ясно дали самият награден ще присъства.
Дневник
Коментари
без проблем
историята помни , две жени са си поделяли много неща през годините тъка че с една награда ли няма да се справят
Анонимен
Генетиката откога мина към химията?
Това да са някакви новичоци, дет' кастрят гени?
Анонимен
Методът CRISPR/Cas9 и новичок са в два различни свята, които не се пресичат. Поставянето им в едно изречение е гигантска глупост. Едното е продукт на красив и мощен ум, другото - средновековие в 21 век.
Анонимен
Дано само откритието на дамите да се ползва за добри и правилни цели, а не както помни историята използваненото на идеята за ядрено делени за създаването на ядрените бомби.