Шуменската болница запълни на 100% капацитета си за прием на пациенти с коронавирус. Заети са всички 80 легла в четирите Covid сектора - трите в Шумен и този в Нови пазар.
"Днес ще решаваме, дали да се разкрие още един сектор. Помещения имаме, но остава отворен въпросът, от къде да намерим лекари, сестри и санитари за тях", каза за ШУМ.БГ директорът на МБАЛ-Шумен д-р Димитър Костов.
Според него, възможно решение е да окажат помощ с персонал останалите лечебни заведения. "Те обаче нямат желание и като че ли не могат да разберат, че сме на фронтовата линия. Оказва се, че и областният управител няма властта да ги застави", каза д-р Костов.
В болницата, освен 80-те пациенти с потвърден коронавирус, има и други 15 съмнителни, на които се очакват резултатите от PCR тестовете.
Костов обясни, че е разговарял с директора на болница "Света Марина" във Варна проф. Силва Андонова за изпращане на наши пациенти в по-тежко състояние, при нужда.
На работна среща при областния управител на Шумен проф. Стенаф Желев бе обсъдена критичната ситуация в шуменската болница поради недостига на медицински персонал.
Присъствали са ръководителите на здравните заведения в региона, на РЗИ, РЗОК, ЦСМП, ДКЦ 1, Държавна психиатрична болница Царев брод, директорът на Филиал Шумен към Медицински университет-Варна проф. Соня Тончева, председателите на местните структури на съсловните организации на БЛС, БЗС, Българската асоциация на специалистите по здравни грижи, както и заместник-кметът на община Шумен д-р Светлана Маркова.
След срещата от пресцентъра на областна администрация съобщиха, че управителят на болницата във Велики Преслав д-р Йошенка Ненчева е заявила готовност лечебното заведение да приеме и да обслужва пациенти без COVID-19 инфекция, изпратени от шуменската болница, съобразно нивата на компетентност, като се ангажира и да осигури транспортиране на болните.
От СБАЛК "Мадара" от 26 октомври ще бъде командирован един лекар да работи в COVID сектор, като това става с неговото съгласие. Управителят на ДКЦ 1 Шумен д-р Магдалена Ангелова и управителят на КОЦ Шумен д-р Свилен Арнаудов са се ангажирали отново да разговарят с лекарите и медицинските сестри в своите структури относно възможността да бъде оказана помощ на персонала в МБАЛ-Шумен.
Директорът на Филиал Шумен към Медицински университет-Варна проф. Соня Тончева съобщи, че 44 медицински сестри и акушерки, студенти от 4 курс , работят по график в болницата в рамките на своя преддипломен стаж. Осем са болногледачите доброволци в болницата, а студентите от 1-3 курс имат клинична практика в болницата.
Участниците в срещата са се обединили около становището, че само с помощта на лекарите и медицинските сестри от всички структури на здравеопазването в област Шумен може да бъде преодоляна кризата и призовават лекарите специалисти от извънболничната помощ също да се включат и да подпомогнат дейността на МБАЛ-Шумен.
Според Единния информационен портал установените вчера нови случаи на Covid-19 в Шуменска област са 14. От РЗИ пък уточниха, че 3 от новозаразените са деца на 14, 16 и 18 години. Те са ученици в ПМГ „Нанчо Попович“.
В Шуменско за последните три денонощия са починали 5 заразени с коронавирус – трима мъже на 74, 77 и 78 г. и две жени на 49 и 65 г., всички с придружаващи заболявания.
ШУМ.БГ
Коментари
Тони
Написах че трябва да има дезинфекция, дератизация , дезинсекция и деконтаминация. Примери за деконтаминация.Извари във вода за 15 минути.Сготви. Потопи или напръскай с 2% разтвор на домашна белина-пакетирани храни, белещи се плодове.Обилно измий след това с вода и отстрни опаковката и кората и тогава консумирай.Втори пример измий и отстрани контаминираната част от неопакованата храна.
Анонимен
Командироването на медицински персонал от други лечебни заведения в МБАЛ-а ще доведе до изчерпване и блокиране на цялата регионална здравна мрежа.
Тони
Защо да започва човек работа в Шумен. Та нали шуменските управници ликвидираха Работническа болница, Военна болница, Тубдиспансера, Кожния диспансер, отдела по дезинфекция, дезинсекция, дератизация и деконтаминация в ХЕИ Шумен и наличната апаратура която сега е жизнено необходима.Персонала се разбяга и устрои във Варна, София, Русе и други градове.
Анонимен
Защо нямате персонал,къде са ни лекарите,сестрите,май в чужбина ги изгонихте с това да ги третирате като работещи бедни.Да не могат да изхранят семействата си,сега им дайте подобаващо заплащане ,давидим дали ще има недостиг,всички ще се върнат от чужбина.Сега искате да запълните от др. лечебни структури,студенти ами качеството,как ще го постигнете. Илимсъбрахме се и решихме и си свършихме работата
Анонимен
Професор Тончева много разбирала от Корона вирус, тя е толкова далече от медицината.
Тони
Дами и господа, освен лична дезинфекция има и санитарна обработка и дезинфекция на факторите от околната среда. Господа от областния щаб и Вие професоре спомнете си, че в Италия миеха улиците, парковете и обществените сгради с дезинфектанти, препоръчайте и нашите кметове да направят това поне веднъж.Спомнете си и стари неща,на входа на всеки магазин имаше изтривалки с дезинфекционен разтвор.
Тони
Уважаеми дами и господа четете, старите учебници, така и нови публикации, например всичко издадено по темата на Импириал колидж в Лондон и други чуждестранни източници.Такива като д-р Чолаков са малко, винаги съм го уважавал, господ здраве да му даде.
Анонимен
Всеки ден се акцентира върху това,а хора ще започнат да умират от глад поради инфлацията,за която никой не пише,нито пък се контролира от държавата.Данеби вируса да е заразил нивите и животните,че вдигат хляб,мляко,брашно,кашкавал и т.н.???
До Тони
Те в САЩ даже пиеха белина да се пазят от Ковид19