"Свободен полет" - новата книга на руския разузнавач, писател и дисидент Виктор Суворов, излиза на български език. Това е и световната премиера на продължението на документалните произведения на Суворов "Аквариумът" (1997), "Основи на шпионажа" (2016) и "Спецназ" (1987, 2018), уточняват от издателство "Факел експрес".
Преводач от руски е Иван Тотоманов, а корицата е дело на Кирил Златков.
На фокус в "Свободен полет" е как Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Съветския съюз успява да проникне в американския ядрено-научен център Оук Ридж,"мъртвата зона" на проекта "Манхатън", и да получи секретните данни за обогатен уран, благодарение на което Съветският съюз разработва собствена атомна бомба. Това се случва през 40-те години на ХХ век, когато се разпалва с бясна скорост надпреварата за нов тип оръжие между САЩ, Великобритания, Германия и СССР.
"Невероятната история на един от най-големите военни разузнавачи на ХХ век, уверяват от "Факел експрес".
Виктор Суворов (Владимир Богданович Резун) е роден на 20 април 1947 г. Единайсетгодишен постъпва в Калининското суворовско военно училище, а след завършването му - в Киевското общовойсково командно училище. През 1974 г. се дипломира във Военно-дипломатическата академия към Генералния щаб на съветската армия, непосредствено след което е изпратен в Женева - столицата на световния шпионаж, където в продължение на четири години работи в резидентурата на съветското Главно разузнавателно управление под прикритието на дипломат, акредитиран в ООН.
През 1978 г. поисква политическо убежище във Великобритания, за което Военната колегия на Върховния съд на СССР го осъжда задочно на смърт.
Суворов е световноизвестен писател, историк и военен аналитик, автор на повече от двайсет книги, сред които бестселърите "Ледоразбивачът", "Денят М", "Последната република", "Очищение", "Разгромът", "Самоубийство", "Сянката на победата", "Вземам си думите назад", "Тя се казваше Татяна", "Крахът", "Майката на дявола".
Носител е на множество висши държавни награди на различни страни, професор хонорис кауза на Варшавския университет, почетен член на Международната академия за наука, образование, индустрия и изкуства в Калифорния, която го удостоява със златен медал на името на Алберт Айнщайн "За изключителни заслуги", получил и "Специалната награда за цялостно творчество, ускорило демократичните процеси в Европа" на Съюза на журналистите в България "Подкрепа".
Дневник
Коментари
Малка разло
Наградата на Суворов е от Съюза на журналистите в България "Подкрепа", а не на комунистическия съюз на журналистите.