На територията на област Шумен няма възможност да бъде приложена реорганизация на лечебни заведения, които да бъдат ангажирани с лечение на пациенти с COVID - 19 и такива, които ще изпълняват медицински дейности само за незаразени с коронавирусна инфекция пациенти.
Това становище се изразява в писмо на областния управител проф. Стефан Желев до министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по повод искане от МЗ, свързано с определянето на лечебни заведения за болнична помощ, които да ангажират пълния си леглови капацитет и ресурси за лечение на пациенти, заразени с короновирусна инфекция, а за лечението на пациенти, които не са заразени, да се определят отделни лечебни заведения, т.нар. „чисти болници”.
Писмото на Министерството на здравеопазването с такова искане е получено в началото на седмицата до областния управител със срок за отговор до днес, съобщиха от Областна администрация.
Анализът на Регионалната здравна инспекция в Шумен показва, че спецификата на здравната мрежа в област Шумен не позволява определянето на конкретни лечебни заведения, които ще изпълняват медицински дейности само за заразени или незаразени с коронавирусна инфекция пациенти.
Към днешна дата РЗОК-Шумен има действащи договори с общо 4 лечебни заведения, оказващи болнична медицинска помощ. Това са ”МБАЛ-Шумен“ АД, ”МБАЛ Велики Преслав” ЕООД, ”КОЦ-Шумен”ЕООД, ”СБАЛК Мадара” ЕАД.
”МБАЛ - Шумен“ е единственото лечебно заведение в областта с действащ спешен портал, който обслужва всички пациенти от филиалите на ЦСМП Шумен, насочените от други лечебни заведения и спешни пациенти, потърсили сами лекарска помощ,
Към момента пациенти с COVID-19 се приемат в „МБАЛ-Шумен“, ”КОЦ-Шумен”, а в „СБАЛК-Мадара“ се приемат само техни пациенти с кардиологични проблеми, се казва в писмото на областния управител до министъра на здравеопазването.
ШУМ.БГ
Коментари
общинар
Здравната мрежа в града ни няма как да се реорганизира, нямаме нужния ресурс за това. Те самите болници по принцип едвам стигат за нормална обстановка, а при епидемия са недостатъчни, което е нормално, защото тук не сме столичани.
АнонименГражданин
Имаше време всичко да се обмисли и подготви,но никой не се заинтересува и здравните органи,колкото и добри да са бяха пасивни.
Анонимен
Защото концентрацията е абсолютна глупост!Концентрация на водоизточник, на електрозахранване, на здравни грижи, на производствени ресурси, на хора
Защото когато въпросното концентрирано място, по една или друга причина, или излезе от строя, или е силно уязвено, всичко пропада.Сега не се мисли за резерв, за тил, за бедствени случаи.Нито като материална база, нито като човешки ресурси
Деградация
Анонимен
Ами болницата в Нови Пазар не може ли да се преобразува в COVID Болница както правят съседите от Разград с Исперихската Болница
Анонимен
Мед.работници се пренасочват насила да обслужват болни от ковид.Ами ако не им стигат силите...
Анонимен
Работническата болница в района на КТА Мадара си е на мястото. и никой от управниците на града ,не се сеща за нея ! Не се знае състоянието и в какво положение е и на кого е собственост . Но при такава ситуация , няма моя , няма твоя ! Равносилно е на военно положение ! Навремето тя имаше всички удобства и ако може да се използва сега , какво пречи с козметичен ремонт да влезе е действие !
Анонимен
До сега всички доктори и сестри лентяйстваха сега се озориха и вече били на ръба малее
леля
Освен Работническа болница има и други обекти,които можеха да се преустроят в ковид болници-Заводският профилакториум и климатичното училище на платото,бившият кожно-венерически диспансер.Сигурно има и други,ама нали трябва да строим стадиони в безлюдните села...
Анонимен
А, бе Идиоти от общината, бившата белодробна болница седи за Украса. Във война сме, преобразувайте я в Ковид отделение. Толкова ли е сложна процедурата.