ермания победи Португалия с 3:2 в първия четвъртфинален мач от Евро 2008 и въпреки че водеше с по два гола разлика на два пъти, трябваше да трепери за този успех до последния съдийски сигнал на шведския рефер Петер Фройдфелд. Въпреки всичко обаче Бундестимът, воден от селекционера Йоахим Льов, който трябваше да наблюдава тази среща на стадион „Сент Якоб Парк” в Базел от трибуните заради наложеното му наказание от УЕФА, стигна до крайния успех с 3:2 след 2 попадения през първото полувреме, дело на Швайнщайгер и Клозе, и едно на Балак през втората част. След наглед спокойно начало на мача нападателят на Бундестима Лукас Подослки извърши грубо нарушение срещу Шимао в средата на терена, но главният съдия не показа никакъв картон за немския футболист. Две минутки по-късно звездата на Португалия Кристиано Роналдо нахлу отляво и центрира, но топката отиде право в ръцете на германския страж Йенс Леман. Играта продължи да бъде равностойна, като португалците опитваха центрирания, които не водеха до нищо, докато германците започнаха да пробват далечни удари. В 9-ата минута Томас Хитцелшпергер пробва един изстрел отдалеч, но топката се удари от външната страна на мрежата на португалската врата. Атаките като цяло бяха рядкост и към двете врати, след като двата отбора играеха прекалено предпазливо с дълги разигравания в собствената им половина. В 14-ата минута Шимао бе изведен отдясно в наказателното поле на Германия, но последвалият му удар бе уловен от Леман. В 18-ата минута след корнер отляво на португалския вратар Рикардо капитанът на Германия Михаел Балак стреля опасно с глава, но топката мина над гредата. В ответната атака за Португалия Кристиано Роналдо бе изведен в уличка, но точно преди да нанесе решителния удар в наказателното поле на немците се стигна до намеса на Арне Фридрих, който изби в корнер. В 20-ата минута след центриране на Босингва отдясно Моутиньо засече топката от няколко метра с коляно, но я прати над напречната греда на германската врата. В 22-ата минута Балак при една контраатака овладя топката в центъра на терена и подаде на Лукас Подолски, който на скорост нахлу отляво и центрира успоредно почти на голлинията по земя в наказателното поле на Португалия, където Бастиан Швайнщайгер бе успял да се откъсне от пазачите си и засече коженото кълбо в мрежата на Рикардо, за да поведе Бундестимът с 1:0. След още 4 минути игра в 26-ата след центриране от свободен удар на Бастиан Швайнщайгер Мирослав Клозе остана непокрит в наказателното поле на Португалия и с глава отбеляза втория гол за Германия в мача. Така в рамките на само няколко минути соченият за аутсайдер в мача Бундестима поведе с 2:0. В 29-ата минута Шимао центрира от корнер в наказателното поле на Германия, но Ролфес успя да избие топката преди тя да стигне до Роналдо. В 31-ата минута селекционерът на „иберийците” Луиш Фелипе Сколари направи и първата си смяна в мача, която явно не бе принудителна. Моутиньо бе заменен от Мейрелеш. Минута по-късно Шимао направи двойно подаване с Роналдо и последният центрира в наказателното поле на Германия, но Мертезакер изпревари в последни момент Гомеш и изчисти в ъглов удар. В 36-ата минута Клозе изпадна в положение на засада. В 38-ата минута Мейрелеш опита удар отдалеч, но топката излезе в аут. В 40-ата минута Шимао подаде на Роналдо, който бе изпуснат от Мертезакер и стреля, но ударът му бе отразен от Йенс Леман. Топката обаче попадна у капитанът на португалците Нуно Гомеш, който без да се бави отправи топовен изстрел, след който Мертезакер се опита да избие, но не се намеси както трябва и топката влетя в мрежата, за да бъде намален резултата до 2:1 за Германия. В последната 45-а минута на първото полувреме Балак стреля много опасно, но португалският страж Рикардо се намеси решително и изби топката. В дадената минута продължение на първата част от главния съдия Петер Фройдфелд Роналдо нахлу отляво и финтира Мертезакер, след което стреля опасно, но топката премина на сантиметри от страничната греда. След почивката на стадион „Сент Якоб Парк” в Базел започна да вали силен дъжт. В 48-ата минута Петит пробва далечен изстрел, който обаче бе твърде неточен. Три минути по-късно Клозе подаде на Хитцелшпергер, който стреля от удобна ситуация, но изкара топката в аут. В 52-ата минута Деко бе изведен сам срещу Леман и вкара топката във вратата на Германия, но попадението бе отменено заради засада. Пет минути по-късно при изпълнение на корнер за Португалия Деко посрещна топката на предната греда и я отклони към Пепе, който около 3 метра с глава прати топката над напречната греда. В 61-ата минута Германия отбеляза трети гол и на практика си реши мача в своя полза. Попадението бе близнак на втория гол, като този път след центриране на Швейнщайгер отляво Михаел Балак изпревари португалските бранители и с глава прати коженото кълбо за трети път в охраняваната от Рикардо врата. При гола остана съмнение за нарушение на Балак, който леко се подпря в гърба на португалски бранител. След този гол играта се поиспокои, а „иберийците” изглежда се примириха със съдбата си, че трябва да напуснат Евро 2008 в Австрия и Швейцария още в първия си мач след груповата фаза на турнира. В 69-ата минута Роналдо пробва удар, който обаче бе неточен. Две минути по-късно и Мейрелеш стреля отдалеч, но коженото кълбо отново излезе в аут. В 75-ата минута пак Мейрелеш стреля силно, но отново неточно. Три минути по-късно Деко отправи слаб удар отдалеч, който не затрудни по никакъв начин Леман, който улови топката. В следващата атака на немците Подолски пробва изненадващ удар отдалеч, но топката премина на сантиметри от страничната греда на португалската врата. В последните 10 минути Португалия опита всичко по силите си да вкара поне още един гол, за да направи поражението си по-почетно. Така в 87-ата минута Нани финтира трима футболисти на Германия, след което с чудесно центриране отляво намери Пощига, който бе изпуснат от Мертезакер и с глава прати топката в мрежата на Леман, за да намали резултата до само 3:2 в полза на Бундестима. В даденото 4-минутно продължение на мача Португалия окупира немската врата, но не успя да отбележи изравнителен гол, за да стигне до пшродължения. Така немската машина изхвърли от Евро 2008 сочения за един от основните фаворити за титлата след груповата фаза на турнира тим на Португалия се класира за полуфиналите, където вече чака своя съперник, който ще стане ясен утре след балканския сблъсък на четвъртфиналите между Хърватия и Турция. БГНЕС