390 проекта по оперативните програми на Европейския съюз са одобрени през 2020-та в Шуменско. Те са на обща стойност 150,682 млн. лв. Данните бяха изнесени днес от Областния информационен център /ОИЦ/ на онлайн пресконференция.

338 от проектите на стойност 2,604 млн. лв. са по процедурата „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“. Проектът с най-висока стойност - за 126,564  млн. лв. е „Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия обслужвана от ВиК Шумен“  на Оперативна програма Околна среда.

Най-много проекти стратирали през 2020-та в областта има община Шумен – 312, Нови пазар – 26, Каспичан - 14, Велики Преслав и Върбица - по 10, Каолинов - 6, Смядово – 5, Венец – 3, Никола Козлево и Хитрино – по 2 проекта.

Тази година Шуменска област отстъпва второто място по брой одобрени проекти сумарно по всички оперативни програми в Североизточен район и се подрежда след Варна и Добрич.

Офисът на ОИЦ-Шумен е бил посетен от 450 души, които са се интересували основно от Националната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, възможности за стартиране на бизнес с подкрепата на европейските фондове и мерки за преодоляване на последиците от пандемията от COVID-19. Въпреки епидемията и наложените ограничения за провеждане на масови мероприятия, ОИЦ-Шумен е успял да реализира 7 информационни събития.

„Можем да обобщим, че въпреки тежката пандемична ситуация, която рефлектира неблагоприятно и върху нашата работа, не сме ощетили нито един от нашите потребители, поискали да получат информация в офиса, по телефона, на мейла  или в онлайн събитие“, каза управителя на ОИЦ-Шумен Галина Минчева.

През новия програмен период (2021-2027) ще има нова оперативна програма - за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация. Тя ще бъде с бюджет 883.29 млн. евро, а управляващ орган по нея ще бъде Администрацията на Министерски съвет.

С бюджет от близо 234 млрд. евро, Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд (КФ) ще подкрепят през новия програмен период инвестиции в по-интелигентна, по-екологична, по-свързана и по-социална Европа, която е по-близо до своите граждани. Средствата ще могат да се инвестират в иновации и предприемачество, цифрови и зелени преходни и транспортни мрежи.

ШУМ.БГ