Един от най-важните паметници на древен Рим - мавзолеят на първия император Август - е възстановен и ще отвори отново в началото на следващата година, съобщиха градските власти миналата седмица.

Мавзолеят е най-голямата кръгла гробница в света и е построена през 28 г. пр.н.е. близо до бреговете на река Тибър, за да се съхранява останките на Август и неговите наследници, включително императорите Тиберий, Калигула и Клавдий.

"Това е исторически момент", каза кметът на Рим Вирджиния Раджи и добави, че обектът ще бъде отворен за туристи на 1 март, като входът ще безплатен за всички до 21 април - денят, в който градът отбелязва своето основаване през 753 г. пр.н.е., предаде "Ройтерс".

"Да отворим отново паметник като този е сигнал за надежда, като гледаме към бъдещето въпреки несигурността на пандемията. Трябва да работим за бъдещето и да поддържаме нашите традиции", каза тя.

Някога една от най-великолепните сгради в града, мавзолеят претърпява много промени след падането на Римската империя, като в един момент се превръща в укрепен замък, след това в окачена градина и впоследствие в амфитеатър за борба с бикове и фойерверки.

В началото на миналия век той е трансформиран в огромен театър за концерти и опери, преди фашисткият диктатор Бенито Мусолини да разпореди демонтирането на местата за публиката, докато се опитва да възстанови забележителностите на древен Рим.

Обектът през годините се разрушаваше, от стените израстваха дървета, а пътеките се пълнеха с боклуци.

Всичко това е изчистено и конструкцията е обезопасена благодарение на възстановителни дейности на стойност 10 млн. евро.

Император Август превръща Рим в град от световна класа със своите инфраструктурни проекти. Традиционно се приема, че на смъртния си одър е заявил: "Намерих Рим град от тухли и го оставих град от мрамор."

Оригиналната мраморна облицовка, която е украсявала гробницата му, е била разграбена преди векове, а статуята, която някога се е извисявала над сградата, отдавна е изчезнала, но туристите ще получат шанса да зърнат миналата й слава благодарение на обиколки чрез виртуална реалност.

Дневник