Отборът на Русия се класира за полуфиналите на Евро 2008, след като победи Холандия с 3:1 след продължения в среща, която се игра на стадион "Сент Якоб Парк" в Базел. Първото попадение в срещата падна в 56-та минута, като негов автор бе Роман Павлюченко. Рууд Ван Нистелрой изравни в 86-та минута и прати мача в продълженията. Дмитрий Торбински обаче вкара в 112-та минута за 2:1, а Андрей Аршавин сложи край на спора в 116-та минута и класира своя отбор на полуфиналите. Холандците излязоха на терена с черни ленти на ръцете в памет на починалата дъщеричка на своя съотборник Халид Буларуз, който пък започна двубоя с руснаците като титуляр. Още в 3-та минута, Джовани ван Бронкхорст открадна една топка, проби по левия фланг на холандската атака и центрира към Дирк Кайт, но нападателя на Ливърпул изпрати топката в аут. В 5-та минута, Русия получи правото да изпълни пряк свободен удар от границата на наказателното поле на „лалетата”. Жирков застана зад топката и Ван дер Сар трябваше да избива в корнер хубавия му удар с левия крак, от който след това не последва нищо опасно. „Сборная” продължи с хубавата игра и отлично центриране отдясно на Жирков попадна на главата на Павлюченко, но нападателя на Спартак Москва прати топката в аут в 9-та минута. Вратарят на Русия Акинфеев трябваше да излиза напред и да лови в 10-та минута, когато Ван дер Ваарт имаше възможността да застигне топката, след като бе изведен хубаво срещу руския страж. Семак изведе хубави Павлюченко по левия фланг в 14-та минута, а острието напредна и центрира в наказателното поле на съперника, където обаче нямаше руски играчи. „Лалетата” имаха шанс да открият резултата в 16-та минута, но удара на Ван дер Ваарт от фаул попадна точно в ръцете на стража на Русия. Хубава атака на Холандия в 19-та минута можеше да приключи с попадение на Уесли Снайдер, но Сергей Игнашевич свърши отлична работа в защитата и блокира удара на звездата на Реал Мадрид. В 22-та минута, контраатака на Русия можеше да огорчи вратаря на холандците, но Павлюченко се размина с топката в наказателното поле на „оранжевите”. Енгелар пък отправи топовен шут от около 30 метра към вратата на Русия в 26-та минута, но топката мина на метър от левият страничен стълб на Акинфеев. Едвин Ван дер Сар спаси сигурен гол в своята врата, след като в 30-та минута Аршавин би коварно с десния крак по земя към левия му долен ъгъл. Още в следващата минута, страхотен шут на Колодин от далечна дистанция бе избит с последни сили от вратаря на „лалетата” в корнер. В 32-та минута, последва още един удар отдалеч на Колодин, но Ван дер Сар отново показа своята класа. В 39-та минута, Ван Нистелрой отправи хубав шут към руската врата след многоходова атака на Холандия, но Акинфеев спаси. В 40-та минута, Снайдер би към руската врата от фаул, който бе на повече от 30 метра, но топката се удари в стената на руснаците и кацна точно в ръцете на стража на „сборная”. Няколко сантиметра пък не достигнаха на Найджъл Де Йонг да открие резултата в 41-та минута с глава, след отлично центриране на Рафаел Ван дер Ваарт. Така, двата тима се оттеглиха на полувремето при нулево равенство. В началото на второто полувреме, влезлият като резерва Робин Ван Перси отправи силен удар към руската врата още в 46-та минута, но топката отиде в аут. В 49-та минута, отново „лалетата” имаха положение пред противниковата врата, но този път неточен бе Де Йонг. В 55-та минута, Андрей Аршавин изстреля истински снаряд към холандската врата, но топката мина на няколко сантиметра от гредата на Ван дер Сар. Стражът на Манчестър Юнайтед обаче трябваше да вади топката от мрежата си, тъй като в 56-та минута Русия поведе с 1:0. Роман Павлюченко вкара третия си гол на Евро 2008, след като засече центриране отляво на Семак, в една атака тръгнала отново от блестящия и в този мач Аршавин. В 66-та минута, холандците имаха възможност да възстановят статуквото на терена, но Ван Перси прати топката в аут след изпълнение на корнер. Анюков пък можеше да вкара втори гол за „сборная” в 70-та минута, но вратаря на холандците спаси неговия удар. Последва пореден удар на Аршавин, но играча на Зенит не уцели целта. В 71-та минута, Холандия получи шанс за гол от пряк свободен удар от границата на наказателното поле на руснаците. Зад топката застанаха Снайдер и Ван Перси, но фаула бе изпълнен много несериозно от играча на Арсенал. В 77-та минута, голмайсторът Павлюченко се озовава сам в наказателното поле на Холандия, но летящата към него топка бе спасена от Ван дер Сар. Уесли Снайдер пробва силен удар в 80-та минута, но неговия шут мина над гредата на Акинфеев. Русия отново бе близо до отбелязване на втори гол в 83-та минута, но влезлият като резерва Торбински би покрай вратата на „лалетата”. До края на срещата, холандците се опитваха да изравнят резултата и в 86-та успяха. Уесли Снайдер центрира от фаул в наказателното поле на Русия и Рууд Ван Нистелрой с глава не остави никакви шансове на Акинфеев за 1:1. Редовното време завърши при този резултат и последваха продължения. В 3-та минута на първото продължение, Ван Нистелрой шутира опасно, но неговия удар мина покрай руската врата. Акинфеев трябваше да се намесва в 5-та минута, когато Ван Перси пробва да го изненада от границата на наказателното поле. Роман Павлюченко пък натресе горната греда на Ван дер Сар в 7-та минута. Торбински пропиля страхотна възможност да вкара в 9-та минута, след като Аршавин го намери добре пред холандската врата, но играча на Локомотив Москва би в холандския страж. В 14-та минута, Ван Нистелрой бе изведен сам срещи Акинфеев, но помощникът на Микел вдигна засада. Съдията Микел не даде чиста дузпа за Русия, след като Юрий Жирков бе спънат явно в наказателното поле на Холандия в 3-та минута на второто продължение. На телевизионното повторение се видя много ясно, че словашкия съдия поряза руския тим. Последваха две положения за гол пред Павлюченко и Зирянов, но те не бяха оползотворени. Торбински обаче вкара за Русия в 112-та минута на мача, след като засече перфектен пас на Аршавин, а самата звезда на Зенит в 116-та оформи крайното 3:1 като вкара между краката на Ван дер Сар. Така, Русия очаква своя съперник на полуфиналите, като това ще бъде победителят от утрешния четвъртфинал между Испания и Италия. БГНЕС