Има тенденция за намаление в броя водолюбиви птици в яз. "Тича" и за повишаване в язовир Шумен. Това е показало 45-тото среднозимно преброяване на зимуващи водолюбиви птици в България на територията на Шуменска област, извършено от експерти на Регионалната инспекция по околна среда и водите /РИОСВ/.
В обхвата на изследването са попаднали язовирите "Тича", Дибич и Шумен, Лозево и Мараш.
В "Тича" е отчетен спад от 1 604 броя през 2020 г. на 1 007 броя птици през 2021 г. Спад има и във видовото разнообразие - от 14 вида на 12.
През новото преброяване в яз. Шумен са наблюдавани повече водолюбиви в сравнение с миналата година. Броят им се е увеличил на 1 999 броя, сравнено с 1 375 броя за 2020 г. Увеличение се наблюдава и във видовото разнообразие от 11 на 14 вида.
Язовир Дибич в периода на преброяването е приютил 3 броя зеленоглави патици, докато през миналата година той е бил обитаем за 38 водолюбиви птици от 4 вида.
Преобладаващите водолюбиви видове, наблюдавани в последното среднозимно преброяване на територията на шуменската екоинспекция са Зеленоглави патици, Зимно бърне, Средиземноморска жълтонога чайка, Бял ангъч, Голям корморан, Малък гмурец, Сива чапла, Голям гмурец и Голяма бяла чапла, добавиха от РИСОВ.
ШУМ.БГ
Коментари
Шумналия
Абе аутисти ....яз. Дибич от няколко месеца не съществува.....какви птици....
Анонимен
Може ли някой запознат да напише голямата бяла чапла застрашен или незастрашен вид е? В интернет има противоречива информация.
Fanetti Mazakura
Голяма бяла чапла е критично застрашен вид, обаче зеленоглава патица може да ядеш.
БайовотоАнонимен
То,вода нема щпту са на плаж у дибишкия гьол
Анонимен
Рибари, да знаете, че където има храна се увеличава популацията. Това означава, че в Шуменският язовир се е завъдила много ри и има храна за птиците.
А оня хилавия от РИОСВ дето ги брои, сигурно е отишъл на сметището на което има хиляди чайки и гларуси , които изгониха гаргите към болницата. Вижте сутрин и вечер каква напаст е. Гаргите вече спят в Болницата, което не е лошо и обогатяват почват