Днес, 148 години след онзи февруарски ден на 1873 г., с тази церемония ние се нареждаме в редицата на поколенията, отдаващи почит на делото на Апостола и така неразривно се свързваме с хилядите знайни и незнайни герои от времената преди нас. На датата на смъртта народът ни прави помен. Но поменът никога не е бил само за мъртвите. Той е преди всичко за живите. Правим равносметка на делата си, съизмерваме се с героите и повече от всякога осъзнаваме, че Левски е един и недостижим, но безсмъртието му е невъзможно, без да полагаме усилия да продължим завета му за загърбване на личните стремежи и желания, когато сме изправени пред общи изпитания, а от действията и поведението на всеки член на обществото зависи неговото собствено бъдеще, но и бъдещето на народа ни, и бъдещето на България.
Това каза в словото си за Апостола на свободата директорът на шуменското СУ „Васил Левски“ Юлия Христова по време на възпоменателната церемония. Тя се проведе пред паметника на Левски на пл. „Освобождение“ в Шумен.
„Личности, и преди, и след времето на Левски са имали убеждението, че делата им са велики и значими. Но водачи, които имат силата да налагат правила на другите, без самите те да ги заобикалят; да имат идеи и да се стремят да привличат другите към тях, но без да проявяват високомерие; да отстояват своето мнение, но и да се съобразяват с това на другите; да са лидери, но в името на по-висша цел да са готови да загърбят личните амбиции, няма много. Големият съдник, както за тях, така и за всички нас, е историята. Да, тя се пише от хора и те като правило не могат да бъдат напълно обективни, но народната памет не може да бъде манипулирана толкова лесно. Оценката за делото на Левски е дадена още от съвременниците му, а през поколенията народната памет е съхранила образа му като пример за всички нас и мерило за върховете на националния ни дух“, подчерта още в словото си Христова.
На церемонията присъстваха кметът на Шумен Любомир Христов, заместник-кметове, представители на общинската и областната администрация, общински съветници, политически, просветни и обществени дейци.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Българоубийсите на първа линия , замаскирани в пашкула на гроП ! Левски искаше чиста и свята република ,а не феодална тоталитарна държава ! Каъв идиот трябва да си за да стоиш пред паметника и хилейки ср да мислиш ние сме изедниците на Б-я а не си ти с твоите чисти идеали !
Анонимен ббб
Поклон пред делото на Апостола!
Адмирации за словото на Юлия Христова!
Поводи да се замислим...
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Ами мажи си филии със свинска час, бе педе...ст.
хрисимир
КЪДЕ СА ДВЕТЕ КИФЛИ НАТАЛИИТЕ ОТ НФСБ И УЖ ВОЛЯ.ПАТРИОТИСА ДУША ДАВАТ,НО НЕ СВОЙТА ДУША БРАТЯ А ДИШАТА НА ШУМЕНИЦА./НЕ/ВОЛЯ НЕ СИ ХАБЕТЕ ГЛАСА ЗА НФСБ
Анонимен
бат митка го няма и всеки си прави каквото иска в 5 4 0 6 0
Анонимен
предлагам до паметника на Левски да изградим и на ахмет доган бей който се води освободител на българските мюсюлмани от комунистите
Анонимен
Къде е Чаилев и неговите откача
лки .Преди като беше общински съветник беше първи.Лицемери и псевдо патриоти.
Ха ха ха
На снимката с кмета, между двамата униформени стои самият Луи дьо Финес.