15 номинации за присъждане на „Наградата на Шумен“ за изкуство и култура за 2020 г. са постъпили до крайния срок 28 февруари. Това става ясно от публикуван списък с предложения на сайта на Общинския съвет.
Предложени за наградата са творци и колективи в 8 от 10-те категории. Не са постъпили номинации в категориите „публицистика и журналистика“ и „дейци на културата и дарители“.
Най-много са номинациите в областта на литературата – 3. За индивидуалната награда са предложени Милчо Ванчиков с книгата си „Ти трябва да се лекуваш“. Той е предложен от Дружеството на писателите в Шумен. За индивидуален приз е предложена и Галена М. Върбева, като не е посочена творбата на авторката. Зад номинацията й застава С. Георгиева - председател на НЧ „Ст.Чилингиров-1963“, а подкрепа оказват Издателска къща „Жельо Учков“ гр. Ямбол, Ст. Василева - директор на ДГ „Пчелица“, Г. Лунгов.
За колективната награда предложението е за вторите, включени в сборника „Слово, образ и звук“ и то е направено от Иван Карадочев - председател на СНЦ „Клуб култура за Шумен“.
В останалите категории номинациите са по една или по две за индивидуалната и колективната награда.
В раздел „театър“ номинацията е за Съби Събев (индивидуална) и за екипа на спектакъла „Последната нощ на Сократ“ на ДКТ „В. Друмев“ (колективна).
В раздел „музика“ са предложени д-р Калина Василева (индивидуална) и Градски духов оркестър „Михаил Биков“ при НЧ „Ст. Чилингиров-1963“ (колективна).
В раздел „танц“ са номинирани Борис И. Иванов - учител по хореография в СУ „Сава Доброплодни“ (индивидуална) и танцова организация „Танцувалня“ (колективна).
В раздел „архитектура“ за колективна награда е предложен екипът на „Студио Г“ ЕООД /арх. Красимир Генов и арх. Явор Генов/.
В раздел „фотография, видео и кино творби“ за индивидуалната награда е предложен Ивайло Сакелариев, а за колективната киноклуб „Мадарски конник“.
В раздел „изобразително изкуство“ за „Наградата на Шумен“ е предложен Калоян Тодоров (индивидуална) и Дружество на шуменските художници (колективна).
В раздел „приложно изкуство“ номинацията е за Ферия Якубова.
Решенията за удостояване с "Наградата на Шумен" се взимат от жури в състав от 15 души. В него влизат 7 изтъкнати творци от различните изкуства, дейци на културата, мениджъри, живеещи в Шумен, предложени от творческите гилдии и сдружения, членовете на ПК "Култура, културно-историческо наследство, интеграционна политика и вероизповедания" и един представител на Дирекция "Просвета, култура и младежки дейности" на общината. Председател на журито е председателят на Постоянната комисия по култура.
След това номинациите се гласуват от комисията по култура и от Общинския съвет.
„Наградата на Шумен" се състои от диплом, знак на общината (плакет за колективните носители) и парична награда в размер на 600 лева за индивидуалните носители и 800 лева за колективните. Връчва се на 11 май – Денят на Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Ирина Вутова
Не е зле да се информирате преди да изнасяте мнение в коментар. Например за организацията "Танцувалня" каква култура и изкуство твори, освен любителски извънкласни занимания на подрастващи.. Ами запознайте се, има какво да видите. :)
Анонимен
Хайде, стига глупости, "Танцувална. Говорим за ИЗКУСТВО. Малко по-кротко. Понатрупайте малко опит, рутина, история, признание... Не бързайте толкова. Това е най-високата награда в бранша. Интересно е, за кои точно постижения през годината да ви я присъдят. КАКВО Е ТОВА РАЗПОЗНАВАЕМО НЕПОВТОРИМО ПОСТИЖЕНИЕ?
Анонимен стар шуменец
Ега ти ДЪРЖАВАТА!!!
Николай Николов
Бре, много анонимни "разбирачи". Голяма злоба, голямо нещо. Дано сте по - добре след тази злоба, която изливате. Успех на всички номинирани! 🙂
Анонимен
Съсипаха я тая държава 🤣🤣🤣🤣
Учител
После се чудите защо нямало нищо в Шумен... Как да има като всичко плюете и сте недоволни.. Тоз какъв бил, оня какъв бил.. Дребни душици.. Борис Иванов що награди спечели с прекрасните си танцьори... Творбите на Ивайло са уникално красиви и ги оценяват високо извън града ни. Танцувалнята не се спряха да творят цяла година децата, редовно бяха навън и танцуваха.. Спрете се бе.. Тролски изпълнения..
Анонимен
Обикновена справка в итернет напомня, че Ивайко Сакелариев е награден през 2018 г. "за цялостно творчество" (което е против статута), същата година реди изложба, финансирана от Общината, т.е. 2 пъти в годината получава помощи от общината. Не се намери обаче какво и къде работи последните 15 години.
За ДРУГ шуменски фотограф обаче ШМОКО 2020 г, писа, че е получил международно признание.
Анонимен
Разбирам, че на свободните артисти не им е лесно. Но министерството на културата им даде възможност да си разработят проекти, които то да финансира. Искрен Пецов "се барна" с патриотични напеви. Фотографите, ако наистина бяха естети, можеха да направят някакви действия в полза на града - било то визуална реклама или обратно - да акцентират на лошата градска визия, да покажат гражданска позиция.
Анонимен
Преди време излезе публична информация, че Общината, кметът еднолично в нашия случай, дава финансиране на няколко сайта (4 000 или 2 000 лв).В същото време си има собствен сайт,където качва същите новини. Защо тогава в никой от сайтовете няма рубрика Изкуства?Където да се публикуват литер. текстове, снимки от картини, от фотографии, звукови файлове за музикантите и т,н.А се дават подаяния и титли.