Германия победи драматично Турция с 3:2 с попадение в последната минута на редовното време в полуфиналния мач на Европейското първенство в Австрия и Швейцария, игран тази вечер в Базел. Голът на победата отбеляза Филип Лам, а няколко минути преди това турските футболисти за пореден път бяха изравнили и очакваха поредните късметлийски продължения в своя полза. Мачът започна с продължително владеене на топката от страна на Германия, но първите опасности бяха пред немската врата. В 5-тата минута Угур Борал центрира след пробив отляво ниско до близката греда, но там германски защитник изби. Две минути по-късно изстрел на Казъм Казъм бе уловен от Леман, след като топката летеше право срещу немския вратар. Само след минута Филип Лам изгуби топката в наказателното поле, но Леман излезе бързо и блокира лек удар на турски нападател. Постепенните атаки на германския отбор не даваха резултат, а острите контрадействия на турците постоянно държаха под напрежение защитата на европейския гранд. В 13-тата минута Казъм улучи напречната греда след добра атака и центриране на Шентюрк при пробив отдясно, избит от защитата на съперника. Топката попадна в Казъм, който без забавяне стреля и гредата спаси Леман. Първото по-сериозно положение пред турската врата дойде чак в 18-тата минута, когато се получи разбъркване в наказателното поле. На два пъти германски нападатели пробваха удари към вратата от близко разстояние, но защитници блокираха топката. Четири минути по-късно германската защита отново се пропука, този път фатално. Пробив отдясно завърши с пас към центъра на наказателното поле на германците и там Шентюрк хитро чукна топката, която прехвърли защитник и вратаря Леман, удари се в напречната греда и се върна обратно. На ъгъла на малкото наказателно поле чакаше Угур Борал, който не можа да бъде покрит от германски защитник и с не особено прецизен удар прокара топката между краката на германския вратар – 1:0 за Турция. Германците още не се бяха съвзели от шока и можеха да получат втори гол, но в 25-тата минута удар на Шентюрк бе избит в ъглов удар. Немските футболисти обаче проведоха образцова контраатака и изравниха резултата. Подолски бе изведен отляво, навлезе в наказателното поле и пусна пас в центъра му към Швайнщайгер, който с интелигентно и елегантно отиграване прати топката в мрежата през краката на турски защитник – 1:1. Играта продължи да бъде двуостра, с бързи атаки към двете врати. В 29-тата минута Сабри Саръоглу проби отдясно и центрира, но ударът с глава на Шентюрк, макар и силен, бе право в ръцете на Леман. Веднага след това Клозе получи топката в наказателното поле пред Рюстю Реджбер, но Зан успя да го блокира и топката излез в ъглов удар. В 32-рата минута Алтънтоп изпълни свободен удар почти от тъчлинията отляво. Той реши да обстрелва директно вратата и затрудни максимално Леман, който се принуди да избива в ъглов удар. Две минути по-късно Подолски можеше да изведе Германия напред в резултата. При контраатака той бе изведен отляво, напредна и стреля от границите на наказателното поле, но в аут. Клозе очакваше подаване в свободна позиция пред вратата, но съотборникът му не му подаде. В 38-мата минута турският отбор стигна до добро статично положение малко извън наказателното поле отляво на врата та на съперника. Борал стреля директно във вратата, но Леман бе на мястото си и боксира топката обратно в полето. Две минути по-късно Ролфес и Айхан се сблъскаха, което наложи влизане на лекарски екипи на терена. Въпреки по-тежката си контузия Ролфес успя да доиграе полувремето. За отбелязване бе и удар на Саръоглу от границата на наказателното поле, преминал над вратата, пазена от Леман. След почивката играта стана по-предпазлива, а и темпото поспадна. В 50-тата минута Лам бе спънат от Саръоглу на границата на наказателното поле, но съдията не отсъди никакво нарушение. 5 минути по-късно Подолски подаде на скорост към Хитцълшпергер пред дъгата на наказателното поле на Турция и той без забавяне стреля от движение, но ударът, макар и силен, мина високо над врата на Реджбер. В 57-та минута Балак спечели свободен удар на 25 метра от вратата, но стреля право в стената. В следващата минута телевизионният сигнал изчезна за целия свят и в продължение на 5 минути връзката със стадиона в Базел бе прекъсната. Двата отбора продължиха активни действия, но без сериозни голови опасности, а топката се разиграваше предимно между двете наказателни полета. В 71-та минута Казъм претендира за нарушение на Лам срещу него в наказателното поле на Германия, но Масимо Бусака прецени, че няма нищо нередно в действията на защитника. 3 минути по-късно Хитцълшпергер стреля силно от далечно разстояние и трудна позиция, но малко встрани от вратата на турския отбор. В 78-та минута Клозе стреля с глава встрани от вратата, но минута по-късно бе безпогрешен – 2:1 за Германия, след като Реджбер излезе при едно центриране и не успя да улови топката. Германците вече се виждаха победители, но съперниците им още не бяха казали последната си дума. В 85-тата минута Сабри преодоля Лам на дясното крило, пусна топката в наказателното поле към Шентюрк и той от малък ъгъл прокара топката между Леман и гредата – 2:2. И когато изглеждаше, че Турция за пореден път ще се спаси с късен гол, в 90-тата минута Лам бе оставен непокрит на границата на наказателното поле, получи топката, завъртя се и с техничен удар прати топката в горния десен ъгъл на врата на Реджбер – 3:2 за Германия. БГНЕС