Служители на “Ал и Ко” АД ремонтираха чешмата на панорамния път към Паметник „Създатели на българската държава“.
Чешмата, която е сред най-предпочитаните от шуменци, бе пресъхнала от няколко месеца.
Проблемът се е оказал сериозен. За два дни работници на фирмата са почистили водния резервоар и са подменили тръбите.
“Ал и Ко” поддържа чешма Фатмаджика от години. През 2017-та дружеството облагороди целия район и подмени пейките и кошчетата.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Тълкуванието за името на чешмата не ме удовлетворява, защото не ми се струва естествено училище или улица в Турция да имат същото име. Освен това не вярвам по Османско време някоя кадъна да се е шляела из гората и ей-така да е видяла нов извор. Тук е бил голям гарнизон. А и районът дали е бил в турска махала??!!
иван
"ДоАнонимен11.03.2021 00:21
Алоо Почистили тогава трябва да смениш и половината думи от българският защото са турски и между другото и чешма е турска дума. Ползвай я тази глава за мислене а не за отричане и мразен."
от тур. çeşme < перс. چشمه „извор, дупка“. "Думата идва от персийски, ползвай я тази глава"
Анонимен
Да служителите на фирма АЛ КО са почистили чешмата 1300 години България.Чешмата хатмаджик се намира на около 100 метра по нагоре от почистена чешма тръгвайки по релефа на база.Допреди 30 години чешма фатмаджик съществуваше,но след Социализма и по време на Демокрацията иманярите тотално я срината, оставяики
Анонимен
Може ли обясяващите името на чешмата чрез владеенето на земите от турскоговорящи да изреди имената на другите чешми в рамките на сегашния град. Аз не знам да имат имена. Когато от регионалната инспокция казват за взети проби, не ги наовават по име, а от типа "по шосето за Лозево", по пътя за .... , при еди какво си и т. н. Турски имена имат места за военни укрепления по платото, това да.
Стоименов
Може би има хора, които още си спомнят, че горе на мястото на паметника и панорамноя път беше танкодрум. Бях войник в тежкия полк 1975 г. И вървяхме пеша до там всеки ден. От тогава си спомням, че чешмата беше по-нагоре. На мястото на сегашния асфалтов път имаше черен, по който качвахме танковете горе. Браво на фирмата, че полага грижи за нещо полезно!
П.Койчева
Поздравления за "АЛ+КО"! Чудесно е, че се грижат за чешмата! БРАВО!!!
шуменец1
Чешмата в началото на панорамния път към Паметник „Създатели на българската държава“ е изградена при неговото строителство с участието на няколко фирми от град Шумен. Старата чешма, както и да се е наричала е на повече от 150 метра нагоре по склона в южна посока. Съшата е взривявана и разкопавана няколко пъти от иманяри, но за това малко се знае и говори.
Новата чешма е нещо съвсем различно!
Аз / от РМС /
Цялата местност се нарича Фатмеджик. Чомлекчи махле / Грънчарски квартал / е основан от турци - грънчари.Имало е и малка джамия, и хан. В тази местност е и Куршун / оловна / чешме бившата Козлук махлеси. Имаме и Ючпунар махлеси с 3 извора; Коджа чешме / Палаз чешме/ Къллек махле; Сунтур хамам махлеси и още стари махали, някои с чешми. Четете, ако не в интернет, има стари книги.
Аз / от РМС /
Голям форум бе! Наистина изворът е по нагоре. Извинявам се и добавям : четете сведения от Дьо Бокаж - историк, картограф. Търсете ,, Махалите на Стария Шумен ". В подземията на пещерите над старите гъбарници / преди Лозево / бучи вода, виждали сме извори , но сега дали са още живи не зная. И на други места има извори , но не ги ценим и пазим, което е лошо за нас .