Една от основните препоръки на Световната здравна организация (СЗО) за предотвратяване на развитието на незаразни болести - като затлъстяване или хипертония - и за поддържане на форма е да ходите поне 150 минути всяка седмица с умерена интензивност. В случай че искате още по-големи ползи за здравето, препоръчително е да увеличите времето до 300 минути седмично.

Но как се отразява на здравето ни? Разходката е една от най-здравословните практики за ежедневието, "която активира всички мускули на тялото ни, активира мозъка ни, не изисква предварително обучение и е достъпна за повечето възрасти", уверяват от Официалната фармацевтична колегия в Мадрид (COFM).

Профилактика на сърдечни заболявания, диабет и хипертония

Честото ходене може да предотврати риска от развитие на заболявания като високо кръвно налягане или диабет, а също така помага за защита на сърдечно-съдовата система. Той също така служи за укрепване на костната и мускулната система, за контрол на теглото и най-вече за намаляване на нивата на стрес и подобряване на настроението ни.

Започвате да изгаряте мазнини след 20 или 25 мин. ходене

Както е описано подробно от COFM, ходенето може да ни помогне да поддържаме здравословно тегло, защото „мазнините започват да изгарят след 20 или 25 минути ходене с умерено темпо“. Така „бързата 40-минутна разходка ни помага да изгорим около 200 калории“.

По същия начин ходенето може да ни помогне да тонизираме мускулите си и „да укрепим седалището, мускулите на гърба, корема, ръцете и краката“, в допълнение към увеличаването на костната плътност. Друго предимство е, че подобрява кръвообращението и следователно предотвратява сърдечни заболявания.

"Повишава сърдечната честота, понижава кръвното налягане и прави сърцето по-силно", отбелязват от COFM. Само 30 минути на ден ходене е достатъчно, за да намали значително риска от сърдечно-съдови заболявания. А тъй като се благоприятства циркулацията на кръвта, се предотвратява появата на разширени вени.

Релаксира и намалява стреса

След дълъг работен ден най-доброто за намаляване на стреса е физическата активност. Специално ходенето подобрява настроението, тъй като се секретират ендорфини и допамин. Негативните мисли, гневът и умората намаляват. В същото време разходката ни отпуска, помага да изчистим съзнанието си и да намалим стреса.

В допълнение към този мощен положителен здравен ефект, тази рутина допринася за по-добра хигиена на съня. Като упражнение с умерена интензивност, ходенето води до „обща релаксация, която се превръща в по-добър сън: помага ни да заспим по-бързо, увеличаваме времето на най-дълбоките фази на почивка и намаляваме броя на събужданията през нощта, особено ако се разхождате навън рано сутринта“.
Укрепва имунната система

В допълнение към предотвратяването на сърдечни заболявания, ходенето намалява риска от диабет и висок холестерол чрез изгаряне на консумираните захари. Не само това, но и „стимулира имунната система“ и ни предпазва от настинка или грип.

Разходките през деня могат да повишат нивата на витамин D в организма, основно хранително вещество, което се синтезира чрез излагане на слънчевите лъчи и е жизненоважно за имунната система. От друга страна, „предотвратява дегенерацията на хипокампуса, който е областта на мозъка, свързана с паметта и ученето“.

Дарик