Вицепрезидентът на БФС Атанас Фурнаджиев смята, че успехите на българския футбол са били плод на система, която вече не съществува. Според него основен проблем сега е липсата на качествени детско-юношески школи.

"Успехите, които българският футбол постигна, бяха плод на друга система, на едни спортни интернати, където децата тренираха, спяха, хранеха се и всичко това беше осигурено от държавата. В момента цялата тази система я няма и съответно няма откъде отдолу да израснат тези деца. Проблемите са комплексни, но най-вече липсват детските школи и качествените треньори в тях. Отделно във водещите отбори играят предимно чужденци и не се дава път на младите деца. За мен правилната формула е да има двама-трима-четирима чужденци, а останалите да са българи", каза Фурнаджиев пред БНТ.

Според него ограничения в броя на чужденците извън Европейския съюз не могат да се направят административно, а по-скоро трябва да дойдат след осъзнаване на важността от страна на президентите на клубове.

"В момента футболът е пари, при това много пари. В България средствата достигат едвам за мъжкия отбор (в даден клуб) и оттам насетне не достигат за детско-юношеския футбол. Не можем да очакваме да имаме силна детско-юношеска школа при положение, че треньорите в нея са на мизерно заплащане от, да речем 1000 лева."

Фурнаджиев споделя мнението на друг от членовете на изпълнителния комитет - Петър Величков, който се обяви срещу подготвянето на конгрес, който да избере ръководство на БФС само за седем или осем месеца. Вицепрезидентът на футболния съюз каза, че последният конгрес е струвал 430 000 лева и за него е излишно да се разходва подобна сума два пъти за по-малко от година.

"Не бих казал, че футболът е политика. Не знам футболен клуб, който да е свързан с политика. В повечето случаи собствениците на клубове са бизнесмени, които дават свои собствени средства", каза още вицепрезидентът на БФС.

Дневник