България се изправя днес пред важни избори в необичайна ситуация. Депутатите в 45-ото Народно събрание ще бъдат избрани за първи път в условията на пандемия - при спазване на невиждани досега по време на гласуване предпазни мерки срещу заразата от коронавирус, и при прогнозата на социолозите, че COVID-19 може да се окаже ключов играч, ако страхът от зараза повлияе сериозно върху избирателната активност и оттам - върху резултатите. От вота зависи дали управляващата партия ще продължи да доминира във властта след повече от десет години в нея, или ще има промяна на политическия модел.

За пети път гласуването на изборите в България е задължително, но санкция за негласуване няма. За пореден път може да се гласува с преференция - отбелязване на предпочитан кандидат, което позволява да се пренареждат кандидатските листи, макар че изместването на водачите е практически невъзможно. Прагът за валидност на преференциите е 7%, т.е. листата ще се размества, ако даден кандидат е събрал подкрепа от повече от 7 на сто от гласувалите за партията и коалицията, която го издига.

За първи път на парламентарни избори номерата на партиите, коалициите и инициативните комитети в бюлетината ще бъдат от 1 до 100, а на кандидатите - от 101 нагоре. Целта е да се избегнат преференции по т.нар. феномен 15/15, когато номерът на политическата формация съвпада с номера на кандидата.

Също така за първи път ще има възможност за машинно гласуване във всичките секции с над 300 избиратели в цялата страна - 9398 от 11 983 секции. Избирателите мога да решат дали да дадат вота си с хартиена бюлетина или чрез устройство.

Точният брой на имащите право на глас не е обявен, но по предварителни данни от февруари са 6 732 316. Кандидатите за депутати са 6895, издигнати от 30 партии или коалиции. Изборите ще бъдат наблюдавани от 28 организации, които са регистрирали 3401 наблюдатели. Акредитираните социологически агенции са пет - "Алфа Рисърч", "Галъп интернешънъл", "Маркет линкс", "Тренд", "Сова 5".

Гласуването започва в 7.00 часа и приключва в 20.00 часа. Изборният ден може да бъде удължен по преценка на Централната избирателна комисия (ЦИК), ако в 20.00 часа пред изборните помещения има желаещи да гласуват, но с най-много с един час - до 21.00 часа. Първите резултати от екзит пола на социологическите агенции се очакват към 20.00 часа, а официалните резултати и броя на мандатите за всяка формация - до 8 април.

Какви са противоепидемичните мерки

Заради извънредната епидемична обстановка в изборния ден трябва да се спазват няколко основни правила - в секциите да се носят защитни маски, покриващи носа и устата, всички в секциите и пред тях да са на разстояние от 1.5 метра, редовно трябва да се дезинфекцират често докосвани повърхности, прозорците да стоят отворени или стаите да се проветряват на всеки час, входът към тъмната стаичка трябва да е в близост до стената, за да се избегне докосване от избирателите на пердето.

При гласуването, за да бъде установена самоличността му, избирателят показва своята лична карта и я поставя на масата пред членовете на секционната избирателна комисия (СИК), а членовете сверяват данните, без да я пипат. "За да бъде идентифициран, избирателят ще бъде инструктиран да свали защитната маска за кратко време, като спазва разстояние поне 1.5 метра от членовете на секционната избирателна комисия. След идентифициране избирателят поставя маската си правилно, като покрие носа и устата си", е записано в инструкциите на здравното министерство.

Друго важно указание е "доколкото е възможно, химикалките, които ще се използват от избирателите за подписване, да бъдат подредени така, че избирателят да може да вземе сам, без да има пряк контакт с членовете на секционната избирателна комисия, под техен надзор и ръководство. След употреба използваната химикалка се дезинфекцира". Гласоподавателят може да използва и собствена химикалка, пишеща със син цвят.

В секциите с машинно гласуване до устройствата ще бъде поставен дезинфектант и преди да гласува, избирателят го използва. Препоръчва се също в избирателните секции, където е възможно, да се осигуряват отделни коридори за влизане и излизане.

Част от заразените с коронавирус и поставените под карантина заради контакт с болни или връщане от чужбина, ще могат да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако са подали заявление за това до 31 март. Заразените от 1 април до днес, както и изолирани, които са на различен от настоящия си адрес, няма да могат да гласуват.

Как се гласува с бюлетина

Всяка бюлетина за парламентарните избори е отпечатана на бяла и непрозрачна хартия. На гърба й има място за два печата на секционната избирателна комисия. В долния й десен ъгъл има осемцифрен номер, който се откъсва по перфорирана линия от член на СИК след гласуването.

От лявата страна на бюлетината са вписани наименованията на всички партии и коалиции, регистрирали кандидати за депутати, както и имената на независимите кандидати; а от дясната има кръгчета за отбелязване на преференция, в които има номера от 101 нагоре, т.е. за кандидатите в съответните листи. Има и възможност "Не подкрепям никого".

Гласува се само в тъмната стаичка. Не се показва вотът, защото в противен случай гласът ще бъде недействителен и няма да се брои. Заради това трябва да се внимава при сгъването на бюлетината и пускането й в прозрачната урна.

В изборния ден гласоподавателят се явява в секционната избирателна комисия по постоянен или настоящ адрес, ако е заявил предварително такова желание. Учениците и студентите редовно обучение могат да гласуват в секция по избор в населеното място, където учат, ако то е различно от постоянния им адрес.

Избирателят се легитимира пред член на комисията с личната си карта, дори и да е изтекла от 13 март 2020 г. След вписване на данните от личната карта на избирателя в списъка той получава бюлетина, която се откъсва от съответния кочан и на гърба й се поставя един печат на СИК. Нарушение е, ако членовете на комисията са накъсали бюлетините предварително за улеснение.

След като вземе бюлетината, избирателят влиза в кабината за гласуване. Той отбелязва вота за партия, коалиция или независим кандидат за депутат, като поставя знак "Х" или "V" в квадратчето с номера на избраната от него политическа формация, на независим кандидат или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.

Как се отбелязва преференция

По желание избирателят може да отбележи и преференция, т.е. глас за определен кандидат за депутат от листата на предпочитаната политическа формация - нужно е да знае точно кой номер в листата е фаворитът му (може да се провери и от списъците, разлепени пред секциите) и да постави "Х" или "V" в съответното кръгче. Преференцията е действителна, ако е отбелязана само в едно кръгче със съответния знак. Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача на листата.

Бюлетината се сгъва така, че да не се вижда отбелязването. Препоръчително да се сгъне два пъти, като отгоре остане мястото за печати, където да се постави втори на излизане.

Ако избирателят допусне грешка при гласуване, той връща сгъната сгрешената бюлетина на СИК и получава нова за същия вид избор. Това право се предоставя само веднъж.

Избирателят излиза от кабината за гласуване, подава сгъната бюлетина с вота си на член на СИК и следи за точното сверяване дали номерът върху нея съответства на номера върху кочана, от който е откъсната. Ако това е така, номерът се откъсва и се поставя в кутия, а върху бюлетината се поставя втори печат. След това избирателят я пуска в прозрачната урна. Едва след това избирателят полага подпис в избирателния списък.

Как се гласува с машина

В изборния ден на входовете на секциите ще бъдат поставени и инструкции за гласуване с устройствата, което е по избор и отнема няколко минути. Машини ще има в 9398 секции с 300 и повече избиратели.

Осъществяването на правото на глас е като боравене с банкомат, а устройството е с ограничители, за да не се вижда изборът. Избирателят получава карта, която може да използва само веднъж. След като я постави, на екрана на машината се зарежда визуализация на хартиената бюлетина, която трябва да разлисти три пъти на една страница ще има до 12 партии и коалиции. Отбелязването става чрез натискане на екрана. Има възможност да се отбележи и преференция, като на екрана на машината се изписват и имената на кандидатите за депутати.

След като гласоподавателят направи избора си, натиска бутон, с който потвърждава вота си. Автоматично машината издава разписка, на която е отбелязано какъв избор е направен. Тя трябва да се прегъне на две и да се пусне в непрозрачна урна, която събира вота само от машинното гласуване. След това гласоподавателят трябва да извади картата и да я върне на комисията.

На изборите е забранено

Предварително раздаване на изборни книжа и материали.

Изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение.

Гласуването извън изборното помещение с изключение на случаите за гласуване с подвижна избирателна кутия.

Присъствието в кабината за гласуване на други лица освен избирателя с изключение на случаите, в които е разрешено гласуване с придружител.

Присъствието на други лица извън гласуващите в момента избиратели на разстояние по-малко от 3 метра от кабината за гласуване, когато в нея има избирател.

Заснемането на начина на гласуване, като се използват мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника. Глобата за това е 1000 лв.

Разгъването на бюлетината след попълването и преди пускането й в избирателната кутия по начин, който позволява да се види начинът на гласуване.

Влизането в изборното помещение с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.

Да се извършват действия пред и в изборното помещение, които накърняват добрите нрави и обществения ред.

Дневник