Колегиумът на Европейската прокуратура назначи днес трима делегирани прокурори от България.

Други четирима от предложените от страната ни обвинители са били отхвърлени.

Това се казва в разпространено съобщение на Европейската трокуратура, оглавявана от Лаура Кодруца Кьовеши. Засега не става ясно каква е съдбата на останалите трима до общата бройка от 10 - колкото изпрати българският Висш съдебен съвет.

Назначените са Димитър Беличев, Бойко Калфин и Светлана Шопова-Колева, съобщиха от Европейската прокуратура за Клуб Z.

Отхвърлените кандидати не изпълняват критериите на член 17(2) на регламента за Прокуратурата, се казва в съобщението. Този член гласи следното:

    "От момента на назначаването им до освобождаването им от длъжност европейските делегирани прокурори са действащи членове на прокуратурата или на съдебната система в съответните държави членки, които са ги посочили. Тяхната независимост трябва да е извън съмнение и те трябва да притежават необходимата квалификация и съответния практически опит в своите национални правни системи."

Също така днес Колегиумът е назначил по двама делегирани прокурори от Чехия и Хърватия. Така броят им става общо 40.

Обвинителите, които ще бъдат одобрени, ще провеждат в България разследвания като представители на Европейската прокуратура.
 

Преди месец стана ясно, че Европейската прокуратура е поискала допълнителна информация за 7 от 10-те кандидати за делегирани прокурори от България. Според изданието „Юрактив“, институцията е уведомила Министерството на правосъдието в София, че има забележки по отношение на въпросните кандидати.

Изглежда, че назначените днес български представители са тримата, за които не е искана такава информация. По това може да се съди от данните, които ни предоставиха от Европейската прокуратура.

Оттам отказаха да съобщят имената на четиримата отхвърлени български кандидати. Но изтъкнаха, че без да бъдат подлагани на съмнение техните професионализъм и независимост, Колегиумът е стигнал до заключението, че по време на кариерата им те не са били в позицията да натрупат необходимия прокурорски опит, който е ключова част от съответния практически опит за европейски прокурор. Заеманите от тях позиции в българското правосъдие не им позволяват да доведат дело до съд, да представят пледоарии и да упражняват наличните юридически средства в наказателното преследване в съответствие с националното законодателство.

От други трима български кандидати е поискана допълнителна информация за пректичмеския им опит. След като бъдат получени отговори, кандидатурите им ще бъсат оценени от съответните работни групи в Европейската прокуратура.

ClubZ