Изграждане на инсталация за обезвреждане и оползотворяване на сметищен газ на регионалното депо за твърди битови отпадъци край “Дивдядово”, предвижда община Шумен.

Бъдещият ТЕЦ на метан е залегнал в Дългосрочната програма на община Шумен за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива за периода 2021-2031 година.

Според Програмата, теренът в близост до депото позволява изграждане на малка газова ТЕЦ. Енергийният еквивалент на депото съответства на производствена мощност на централата 280-300 kW, осигуряваща потреблението на ел. енергия за около 300 домакинства.

Освен че ще дава евтин ток, подобна централа би решила и проблема с  неприятните миризми, отделяни от депото.

В документа от 78 страници общинските експерти са отделили внимание и на възможностите за използване на слънчевата и вятърната енергия за производство на топлина и електричество.

Средногодишният ресурс слънчева радиация в България е 1 517 kWh/кв.м. Изследване е показало, че Шумен е в район, който има по-висок от средния потенциал - приблизително 1 600 kWh/кв.м.

Общината обаче попада в зона с най-нисък ветроенергиен потенциал. Средната скорост на вятъра е под 4 m/s и към настоящия момент изграждане на ветропарк като източник на алтернативна електрическа енергия не би била добра инвестиция.

В Програмата са залегнали различни мерки за стимулиране на производството на енергия от възобновяеми източници. Например създаване на общински финансов механизъм за приоритетно финансиране на такива проекти за нуждите на публичния сектор, но също така финансови стимули -  въвеждане на данъчни облекчения за собствениците на електромобили, както и преференции в таксите за различни услуги, извършвани от общината, свързани с изграждането и въвеждането в експлоатация на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници.

Предстои Програмата да се одобри на насрочената за 29 април сесия на Общинския съвет.

ШУМ.БГ