"Демократична България" внесе в Народното събрание Законопроект за промяна на Закона за защита на конкуренцията, които да позволят смяна на ръководството на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) през лятото на тази година, а не след две години, както скандално реши предишният парламент по-малко от два месеца преди изборите. На 11 февруари ГЕРБ промени Закона за защита на конкуренцията, които на практика бетонираха сегашният състав на КЗК.

Освен, че мандатът на ръководството беше удължен с две години (от 5 на 7), беше позволено и членовете на комисията веднага да бъдат избрани за нов мандат. Сега от ДБ предлагат мандатът да се върне на пет години и то от момента на избора им.

Настоящият състав на КЗК, избран от предишния парламент след сложни договорки и включва хора с ясна партийна ангажираност и неафиширани връзки с различни лобита, обобщи неотдавна "Капитал".

"Бетонирането на регулаторите трябва да бъде спряно, особено когато се прави в "12 без 5". Особено на такива, които влияят на бизнес средата по негативен начин", коментира депутатът от ДБ Владислав Панев във "Фейсбук".

Скандалните решения на КЗК

В последните години имаше няколко дискутирани решение на КЗК. Най-пресните сред тях са свързани с разрешението за смяна на собствеността на "Нова телевизия", свързваният с Делян Пеевски "Канал" 3 и медиите на депутата от ДПС. Те бяха купени от "Юнайтед Медия" С.а.р.л., Люксембург.

В началото на 2019 година КЗК отказа на чешкия милиардер Петер Келнер да придобие "Нова телевизия", а няколко месеца по-късно позволи неин собственик да стане считаният за близък до властта бизнесмен Кирил Домусчиев.

КЗК се оказа основен играч и за сделката за българския бизнес на ЧЕЗ, като първо не позволи той да бъде купен от "Еврохолд" през лятото на 2019 година, но разреши придобиването от същия купувач малко повече от година по-късно.

Покрай тази сделка се появиха и индикации за намесата на правителството в работата на принципно независимите регулаторни органи. През юни миналата година в един от поредицата анонимно разпространени аудиозаписи глас ,наподобяващ твърде много този на премиера Бойко Борисов, дава "нареждане": "Раздуйте това, че вкарах КФН (Комисията за финансов надзор - бел.ред.) по "Еврохолд", на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене, това е много важно".

Кой, кой е в комисията

В последните пет години председател на КЗК е Юлия Ненкова. Тя е зам.-кмет на София по времето, когато Бойко Борисов е кмет, а след това дълги години оглавява надзорния съвет на Агенцията за приватизация.

Предложеният за член на КЗК от СДС Димитър Витанов по времето на управлението на Пламен Орешарски е председател на надзорния съвет на "Булгартрансгаз", а за основен кадровик в държавните енергийни дружества към оня момент се сочи Делян Пеевски.

Връзка с енергийното дружество "Булгартрансгаз" има и втората предложена от ГЕРБ за член на КЗК - Георгица Стоянова. Нейният съпруг Владимир Малинов е началник на управление "Правно" на газовото дружество по същото време, по което Витанов е бил председател на надзорния съвет на "Булгартрансгаз".

Другият от общо седемте членове на КЗК - Красимир Зафиров е издигнат за поста от партията на Христо Ковачки "Лидер", която впоследствие беше преименувана на "Български демократичен център".

С две правителства като зам.-министър е свързана и предложената от БСП за член на КЗК от БСП Ана Янева - това на Сергей Станишев и на Пламен Орешарски. Освен това тя е и ярка партийна фигура, защото беше начело на софийската организация на социалистическата партия и се сочи за близка до Румен Овчаров.

Списъкът от членове се допълва от юристът и преподавател в СУ Димитър Кюмюрджиев, който е работил като съдия, следовател и експерт в Главна прокуратура, бил е член на основния екип за преговори по присъединяване на България към Европейския съюз като ръководител на работна група "Политика на конкуренцията", а през 2002 година е ръководител на междуведомствената група към МС за изработване на Закона за държавните помощи.

Последният член е бившият конституционен съдия проф. д-р Пламен Киров, който е бил и юридически секретар, и председател на Правния съвет на президента.

Дневник