С гол на Фернандо Торес през първото полувреме Испания победи Германия с 1:0 и за втори път в своята история триумфира с титлата на Европейско първенство. Торес отбеляза единствения гол в срещата в 33-ата минута и с него донесе на своята страна втори трофей след успеха през далечната 1964 г. Иберийците доминираха тотално на терена и заслужено стигнаха до победата срещу не добре смазаната в този мач "немска машина". Те дори заслужаваха и по-изразителна победа във финала на стадион "Ернст Хапел" пред 50 000 зрители, но това не стана заради много пропуски на офанзивните играчи и добри намеси на ветерана Йенс Леман. Часове преди двубоя за немците пристигна добрата новина, че в техния състав титуляр ще излезе Михаел Балак, който в петък не тренира заради възпаление в десния прасец. 31-годишният полузащитник беше до последно под въпрос, но все пак излезе на терена от началните минути. В сравнение с двубоя срещу турците, в Бундестима имаше само една очаквана промяна – Торстен Фрингс влезе на мястото на Симон Ролфес. Селекционерът на Испания Луис Арагонес пусна Сеск Фабрегас в своя титулярен състав вместо нападателя Давид Вия, който пропусна мача заради травма в бедрото. Така Фернандо Торес беше единствения чист нападател в единайсеторката на иберийците. Неразбирателство в отбраната на испанците в третата минута можеше да доведе до ранен гол за немците, но нахлулия в наказателното поле на Испания Мирослав Клозе си поведе твърде силно топката и тя излезе в аут. В 7-ата минута Балак проби по левия фланг и центрира чудесно, но нямаше кой от съотборниците му да засече топката. Две минути по-късно бе регистриран първия точен удар към една от вратите и той беше за Германия, но изстрелът на Томас Хицлшпергер не затрудни особено добре пласиралия се Икер Касияс. Немците продължиха да бъдат по-активни, но до най-чистото положение в началото на мача стигнаха испанците. След центриране на Андрес Иниеста отляво в 14-ата минута Кристоф Мецелдер отигра много лошо топката, насочи я към собствената си врата и за малко не си вкара автогол, но ветеранът Йенс Леман с акробатична изява изби в корнер. В 22-ата минута Фернандо Торес след центриране на Серхио Рамос надскочи Пер Мертезакер и стреля с глава, но късметът беше на страната на противника и топката уцели страничната греда. Веднага след това последва удар отдалече на Жоан Капдевила, но топката мина покрай вратата. В 33-ата минута Торес хвърли в екстаз привържениците на Испания, сред които отново бяха кралят Хуан Карлос и кралица София. Нападателят на Ливърпул се възползва от подаване на Шави, майсторски изпревари посрещналия го Филип Лам и прехвърли плонжиралия Леман. Малко след това Балак получи контузия в дясната скула на лицето след съприкосновение във въздуха с Маркос Сена. Халфът на Челси на два пъти напусна терена, за да може лекарите да спрат кръвотечението му, но в крайна сметка остана на терена. В заключителните минути на срещата възпитаниците на Йоахим Льов вдигнаха оборотите, но така и не сътвориха нещо по-опасно. Балак и Касияс получиха жълти картони в 42-ата минута, след като на терена прехвърчаха искри и се стигна до разправии между играчите. Така Испания удържа преднината си и заслужено се оттегли на почивката с гол преднина. Заради слабото представяне на Филип Лам през първата част, Йоахим Льов предприе смяна и пусна на негово място Марсел Янсен. Испания обаче отново беше по-добрия отбор в първите десетина минути и създаде няколко интересни ситуации. Шави стреля опасно извън наказателното поле, а съдията отсъди корнер, въпреки че на повторенията се видя, че Леман не докосна топката. След изпълнението на ъгловия удар Давид Силва стреля към немската врата, а Серхио Рамос се опита технично с пета да насочи топката във вратата на Леман, но не успя. Минута след това испанците направиха контраатака, при която немският вратар едвам успя да изпревари откъсналия се Торес. В 57-ата минута Хицлшпергер отстъпи мястото си на Кевин Курани, който оживи играта на своя отбор. Три минути след неговото влизане Балак от границата на наказателното поле стреля много опасно, но топката почти облиза от външната част страничната греда на Касияс. След още 2 минути Балак центрира отлично към Курани, но последният бе изпреварен от Касияс. В 63-ата минута Шаби Алонсо замени Фабрегас, а малко след това Санти Касорла влезе, а терена напусна Давид Силва. В 66-ата минута идеална възможност пропусна Рамос, който с глава от 4 метра принуди Леман да дава най-доброто от себе си. Последваха два пропуска на Иниеста, като при единия Фрингс беше на гредата и отби удара, а при втория Леман отново се справи със ситуацията. В 78-ата минута Торес напусна терена, а на негово място влезе Даниел Гуиса. Льов пък замени в същата минута Мирослав Клозе с нападателя на Щутгарт Марио Гомес. Златна възможност да реши мача пропусна Сена в 81-та минута, след като не успя да засече топката от три метра в опразнената немска врата след центриране с глава на Гуиса. Секунди преди края на редовното време съдията Розети спря атака на Германия заради нарушение срещу Капдевила, а това предизвика бурни протести в щаба на Бундестима. В последвалите две-три минути Германия не успя да се добере до изравнителен гол и така Испания заслужено след отличните си игри през целия турнир стигна до ценния трофей. Преди този мач Германия и Испания бяха спорили на терена 19 пъти, като Бундестимът беше печелил 8 срещи, а Испания 5. На Световни и Европейки финали тези два отбора бяха играли 5 пъти, като балансът беше 3 победи за немците и само една за испанците, на Евро 1984. За последно двата тима играха един срещу друг в контрола през 2003 г., която Испания спечели с 3:1. Германия игра на финал на Европейско първенство за рекордния 6-и път. През 1972, 1980 и 1996 г. Бундестимът спечели трофея, а през 1976 и 1992 отстъпи съответно пред Чехословакия и Дания. Испания игра на финал в тази надпревара два пъти – през 1964 и 1984 г. На Евро `64 иберийският тим триумфира с титлата след победа над Съветския съюз с 2:1, през 84-а година Испания отстъпи пред Франция на Мишел Платини с 0:2. След поражението от Румъния с 0:1 през ноември 2006, Испания не познаваше загубата и записа 18 победи и 3 равенства. На възраст 69 години и 337 дни, Луис Арагонес стана най-възрастния треньор, извел своя тим на финал на Европейско първенство. Преди този турнир рекордът принадлежеше на Ото Рехагел, който преди 4 години спечели титлата с Гърция на възраст 65 години и 327 дни. Йенс Леман пък стана най-възрастния участник във финал на Европейско първенство. Той е на 38 години и 232 дни, а Арнолд Мюрен беше на 37 години и 23 дни, когато игра за Холандия срещу СССР в заключителната среща на първенството през 1988 г. Голмайстор на турнира с 4 попадения е Давид Вия. БГНЕС