Водата от 7 обществени чешми в Шумен и край града отговаря по всички показатели на здравните норми и може да се ползва за пиене, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.

Пробонабирането е извършено на 20 април, а лабораторните резултати показват, че водата може да се ползва от чешмите: в гр. Шумен до к-с „Кьошковете”, на кръстовището на ул. „Тетово“ и ул. „В. Левски“ (срещу Томбул джамия); по пътя за Паметник „Създатели на българската държава”; по пътя от гр. Шумен за кв. Дивдядово; в кв. Дивдядово, ул. „Изворна“ до комплекс „Бохеми“; чешма № 2 по пътя за с. Лозево и чешмата на разклона за с. Кочовопо пътя от с. Лозево за с. Новосел;

С отклонения по микробиологични показатели е водата от чешмата в кв. Дивдядово, ул. „Поройна“. Водата от тази чешма не следва да се ползва за пиене, предупреждават от РЗИ.

Това важи и за водата от чешмата в местност „Бабешкия мост“, кв. Б. Българанов, която е с отклонения по микробиологични показатели и със завишени стойности на показател „мътност” над обичайните приемливи за потребителите.

Водата от чешмата на ул. „Янко Сакъзов” е с наднормено съдържание на нитрати. Измерената стойност за нитрати е 62мг/л, при максимално допустима 50 мг/л. Водата от тази чешма не трябва да се ползва за пиене от малки деца.

От РЗИ съобщиха още, че при последните направени от тях изследвания, водата от яз. „Тича“ все още е с високи стойности на показател мътност. Не се констатират други отклонения от нормите по изследваните физикохимични и микробиологични показатели.

От здравната инспекция препоръчват водата от яз. „Тича“ да не се използва за пиене и готвене.

ШУМ.БГ