Здравната комисия към Народното събрание прие искане на БСП, с което се възлага на Министерския съвет "да предприеме всички необходими действия", за да осигури достъп до руска ваксина срещу COVID-19, наречена "Спутник V". Социалистическата партия внесе такова искане още през февруари, като тогава то бе отхвърлено.

В аргументите към предложението си БСП посочва, че "много страни се възползваха от правото си да договорят самостоятелни ваксини, извън общите споразумения, сключени от Европейския съюз". Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов, който присъства на заседанието на здравната комисия, заяви, че според законите в България не е позволено да се внасят лекарствени продукти, които не са одобрени централизирано от Европейската агенция по лекарствата.

Агенцията започна преглед на "Спутник V", но все още е далеч от окончателно решение за употребата ѝ в Еврпейския съюз. Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който също бе на заседанието на комисията, определи като "неразбираемо" защо се коментира само "Спутник V", при положение че има и други руски ваксини.

"Ако смятате, че ни трябват ваксини и търсим ваксини, трябва да разгледаме всички възможности", обяви Кунчев, като допълни, че не всички страни в Европа, които са внесли "Спутник V", са ги използвали, поради съмнения за нейната безопасност. Здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов отбеляза, че за до края на годината България вече е поръчала предостатъчно дози, като в близко бъдеще се очакват следните количества:

- по 270 хил. дози "Пфайзер" ще пристигат всяка седмица до края на май
- по 410 хил. дози "Пфайзер" ще пристигат всяка седмица на юни

Решението за възлагането на Министерския съвет да осигури достъп до "Спутник V" трябва да бъде окончателно гласувано и в пленарната зала.

Дневник