С 12 гласа "за" здравната комисия към Народното събрание прие проектозакон за определяне на критерии за въвеждане или отменяне на ограничения срещу разпространението на дадена зараза. В текстовете не се споменава конкретно епидемията от COVID-19, но е ясно, че разпространението на коронавируса е поводът за предложенията. Той бе акцент и в дискусията в заседателната зала.
Един от най-често критикуваните аспекти от управлението на COVID кризата досега е, че не е известно на какво основание се въвеждат строги ограничения и за кои сектори. Според министъра на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов, който присъства на заседанието на здравната комисия, създаването на конкретни показатели е невъзможна задача.
"Ако се направи този план, това означава автоматизъм в действията", смята Ангелов и отбеляза, че ситуацията с епидемията в отделните области в страната е различна. В отговор председателят на здравната комисия Александър Симидчиев ("Демократична България"), който е и вносител на законопроекта, обяви, че планът може да бъде регионализиран.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който също бе на заседанието, обяви, че предложението е "добро намерение, което не трябва да натоварваме с извънредни очаквания". По думите му и досега няма единен световен и европейски протокол как да се действа с ограниченията при определени показатели за заразата. Симидчиев репликира, че "затова плановете са национални, а не паневропейски".
В друга точка на законопроекта е заложено, че в срок от 14 дни при нова извънредна епидемична обстановка трябва да се изработи план за действие при нова зараза. законопроекта е заложено да има план за действие при дадена опасна зараза. Тук редица депутати от здравната комисия критикуваха, че срокът от две седмици е много кратък за разработването на план, тъй като няма да има достатъчно информация за даден нов патоген.
Здравният министър в оставка заяви: "Определяне на критерии, без да има достатъчно данни не би могло да гарантира правилно и ефективно управляване на епидемичния процес", като посоченият в проектозакона срок от 14 дни няма да е достатъчен за събирането на информация за нова зараза.
Проф. Андрей Чорбанов ("Има такъв народ") отбеляза, че различните вируси се развиват с различно темпо: "Недай си Боже да дойде ебола-вирус. Смъртността настъпва за четири дни", каза Чорбанов. Джевдет Чакъров (ДПС) добави, че "не бива да приемаме текст, който няма да можем да изпълним".
В отговор, Александър Симидчиев защити, че посоченият в законопроекта срок от 14 дни е за първа версия на плана. По думите му плановете не са закони, които се променят трудно: "Планът ще бъде жив документ, който може да се променя".
Дневник
Коментари
Анонимен
Следващия ялов кон! Отпадат един по един ,тези,които се мислят че са най-умните!
Анонимен
с две думи пак ще ви затваряме щото ще има едни числа
Анонимен
Ще приемем закон, ще напишен план. Вирусите, бактериите и неприятелите дали ще го прочетат и да действат според него?
Аз
Вирусите ще бъдат ли уведомени да спазват създадения план - график ?! Трябва да спазват работно време, качествен труд ... Редно е да се създаде Хронологично родово дърво /да си знаят произхода/ ; подробна характеристика ; гражданство ; социална принадлежност; допустими общности, коалиции ... Всичко да е както при нас ! НО - да не газят чужда територия и с нас да спазват добрите нрави !
СимиДчиев
Ще уведомим всички вируси - един по един, срещу подпис...