Работата на "зелените коридори" за ваксиниране ще продължи по досегашния начин до 9 май, а идната седмица ще се направи анализ и ще се създаде организация за ваксинирането след това. Причината е, че трябва да се съобрази наличният брой ваксини да осигури нуждите по прилагането на фазите от ваксинационния план и да се изпълнят заявките на личните лекари. Това се разбра от думите на министъра на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов, който даде брифинг, след като тази сутрин в страната пристигна поредната доставка от препарата на "Пфейзер"/"Бионтех". Ангелов допълни, че голям интерес към зелените коридори има в големите градове на страната и не толкова в по-малките населени места.

Обясни, че пристигналата днес пратка ще бъде разпределена по определена вече схема към регионалните здравни инспекции.

На въпрос за организацията в столичната РЗИ при раздаването на ваксините на личните лекари Ангелов обяви отново, че от 10 май ще заработи онлайн модул, в която те ще подават заявките си. Според него процесът по раздаването на препаратите "изглежда регулиран", като 250 - 300 лекари на ден получават дози.

Ангелов смята, че и по 50 хил. души на ден може да обхване ваксинирането, когато снабдяването на личните лекари с ваксини се изравни със заявките им.

Присъстващият на брифинга премиер в оставка Бойко Борисов, заради когото той започна 10 минути по-рано и който използва възможността да лансира тезите си за политическата обстановка, обяви, че с днешната доставка от близо 274 хил. дози ваксини приключва "целият този ваксинационен план, защото вече ритмично ваксините се получават, даже по празниците малко ваксинирахме, защото хора ги нямаше".

Обяви, че критиците на управлението му могат сега да видят, че резултатите на България в справянето с коронавируса, без да има пълно затваряне, са такива, каквито на други държави с "пълен локдаун". Обяви, че всичко това, сред което посочи, че доставката на допълнителните дози ваксини му струвала "много бели коси".

Борисов цитира и германския научен институт "Робърт Кох", който вече е извадил страната от списъка на най-рисокивет дестинации по отношение на коронавируса. Похвали се, че това се дължи на неговото управление, което с далеч по-меки мерки от тези в страни като Франция и Австрия сега има същите резултати. По-късно Министерството на здравеопазването изпрати въпросния анализ на германския институт и дори приложи превод на български в подкрепа на думите на Борисов. В него се посочва, че България се счита за зона с допълнителен риск (вече не е зона с висока честота).

Дневник