В Шумен ще гостува изложба на Музей „Дом на хумора и сатирата” в Габрово под наслов „Люти чушки”. Тя ще бъде открита на 10 май и ще може да се разгледа до 28 май, съобщиха домакините от Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.
Експозицията, която представя епиграми на Радой Ралин и илюстрации на Борис Димовски от едноименния сборник ще бъде подредена в Изложбената зала на библиотеката.
Изложбата представя още самиздат на сборника „Люти чушки”, изданията му от 1968 и 1990 г., както и пишещата машина на Радой Ралин.
Сборникът е издаден през 1968 г. и още с появата си предизвиква огромен скандал. Поводът е епиграмата „Сит търбух/за наука глух” и по-точно илюстрацията към нея – прасе, чиято опашка е възприета като имитация на подписа Тодор Живков. Книгата, още повече актуалността на събитията от Пражката пролет, е оценена като диверсия против ръководството на БКП, тиражът ѝ е иззет от книжарниците и изгорен, всички, работили върху нея, са наказани. В резултат обаче на шума, който се вдига, вестта за „опасната” книга обикаля цялата страна.
Години по-късно издателят на сборника Борис Ташев обобщава: „Така книгата „Люти чушки” разстрои нормалния живот на една порочна система, която ръководеше културата в страната ни и със своите безпрецедентни действия се оказа в глупавото положение да направи невероятна реклама на една книга, която искаше да унищожи, и чиито автори съвсем не са имали претенциите да извършват диверсия.”
В непубликувана доскоро литературна анкета на Вихрен Чернокожев Радой Ралин казва, че скандалната епиграма е била за Тодор Павлов, член на Политбюро на ЦК на БКП. Но така или иначе „Люти чушки” остава в литературната ни история като най-шумния случай на политическа цензура в Народна република България.
ШУМ.БГ
Коментари
Loveca_
Дали ще искат пари за разглеждането?