Върховният касационен съд (ВКС) окончателно потвърди оправдателната присъда на бившия министър на отбраната Николай Ненчев, който бе обвинен за неизпълнение на договори с руската компания РСК МиГ за ремонта и доставката на резервни части за самолети МиГ-29.

Мотивите за решението на ВКС не са публични, тъй като делото е с гриф за сигурност и материалите по него са секретни, съобщиха от съда.

Обвинението бе за длъжностно престъпление - че като лице, заемащо отговорно служебно положение - министър на отбраната Ненчев не изпълнил служебни задължения, произтичащи от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, и от това са настъпили значителни вредни последици за българската армия, като прокуратурата твърдеше, че случаят е особено тежък.

На 13 юли 2020 г. Софийският апелативен съд, а по-рано и Софийският градски съд също оправдаха Ненчев. Мотивите за решението на ВКС не са публични, тъй като делото е с гриф за сигурност и материалите по него са секретни.

Прокуратурата твърдеше, че Ненчев е ощетил РСК МиГ

От държавното обвинение твърдяха, че с неизпълнението на договора с РСК МиГ Ненчев е ощетил дружеството.

Според прокуратурата той е допринесъл за недостатъчната подготовка на българските летци, които са имали под 30 летателни часа годишно, което е под минималния брой летателни часове на МиГ-29 (180 летателни часа годишно по изискване на НАТО и 80 за българските Военно въздушни сили), намаляване на броя на младите летци и невъзможност за добра подготовка, което е довело до завишени рискове от инциденти. Обвиненията са за периода ноември 2014 до март 2016 г.

Според Софийския градски съд той е "избрал по-малкото зло"

Любопитни бяха мотивите към оправдателната присъда на Софийския градски съд. Според председателя на състава, гледал делото на първа инстанция Петър Стоицев, бившият министър Николай Ненчев е невинен. Нещо повече - той е сключил значително по-изгоден договор с Полша и е "избрал по-малкото зло". СГС е направил сравнение между условията в двата договора и този с Полша е бил значително по-изгоден.

Той е предвиждал ремонт на 6 двигателя за малко над 1 млн. евро и с 2-годишна гаранция, като освен това България трябвало да получи два оборотни двигателя, които да ползва, докато траят ремонтите, и така "да закърпи положението", посочи съдът.

За сравнение, руският производител е предлагал да ремонтира 2 двигателя за над 4 млн. евро и с 1 година гаранция. По делото срещу Ненчев дадоха показания и двама президенти - Румен Радев и Росен Плевнелиев (2012 - 2017 г.).

Дневник